Н. Ненчев: България може да продължи да охранява сама въздушното си пространство
Секция: ПОЛИТИКА
11 Октомври 2015 12:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Н. Ненчев: България може да продължи да охранява сама въздушното си пространство

/КРОСС/ „Предполагам, че до няколко дни договорът ще бъде внесен в Народното събрание за ратифициране, но това, което излезе в медиите, е общо взето вярно - ще поучим два двигателя на този етап, които ще можем да използваме в рамките на две години. Тези два двигателя получаваме безвъзмездно и ще ремонтираме общо шест двигателя след това", каза министърът на отбраната Николай Ненчев в интервю за БНР. Ненчев отказа да влезе в детайли относно договора за ремонт на самолетите МиГ-29. 

Относно възможността руската фирма-производител да лиши Полша и България от резервни части, Ненчев поясни, че това няма да окаже влияние върху експлоатацията на самолетите, и се мотивира с факта, че полската държава е гарант по изпълнение на сегашния ремонт. Министърът коментира и въпроса за нуждата от поправки на други системи на изтребителите и вероятността за следващи преговори с Варшава: „Предпочитам и е далеч по-сигурно - както разбирате от параметрите на договора, от една страна е по-евтино, а сроковете са много по-кратки и от трета страна не плащаме данъци, мита и такси, защото работим със страна-член на Европейския съюз. Полската страна се ангажира да поеме и всички разходи по превоза на тези двигатели, но ще се опитаме да направим всичко възможно да сменим авиониката на самолетите, за да бъдат те съвместими със самолетите на нашите съюзници".

Министър Ненчев коментира и мненията, че законовата поправка, която предвижда охраната на въздушното пространство да бъде поета от партньори на България или да бъде съвместна дейност, означава отказ от инвестицията в нов самолет: „Поправката е назначителна - не се касае от нас сами да охраняваме въздушното си пространство или от нашите съюзници. Ние говорим за вариант, в който това ще бъде възможно единствено и само съвместно да охраняваме, ако това се наложи. Няма никакъв отказ от суверенитет".

Ако нашата авиация не бъде в състояние да изпълнява своите ангажименти, такава охрана ще ни бъде назначена служебно от главнокомандващия силите на Европа, посочи Ненчев и допълни: „България сама би могла да продължи да изпълнява мисията си по охрана на въздушното пространство - все пак ние имаме 100-годишни традиции в сферата на авиацията".

Според Ненчев приетата наскоро Програма за развитие на отбранителните способности дава надежда за развитието на сектора: „В нея е записано, че бюджета за отбрана ще нарасне на 1,35 или ще бъде увеличен с около 150 милиона, което би дало основание за спокойствие сред военнослужещите на първо място. Започва и рестартирането на няколко проекта за модернизация на различните видове въоръжени сили".