Кой не хареса Рамбо, Зоро и Транспортер?
Секция: Анализи
13 Октомври 2015 09:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кой не хареса Рамбо, Зоро и Транспортер?

/КРОСС/Една читава реклама на България ще се появи и пишман интелектуалците веднага скачат срещу нея.

Силвестър Сталоун е американски актьор, режисьор и продуцент. Снимал се е в над 50 филма, между тях всички серии на "Роки", "Рамбо" и "Непобедимите". Според данни от 2012 г. общият приход от продукциите с негово участие е 3,7 млрд. долара. Простил съм му всички халтури, които е снимал, само заради репликата в "Роки Балбоа" (последния в поредицата, тоест №6): "Всъщност от 70-те." в отговор на въпроса на съперника му Мейсън Диксън: "Тази реплика от 80-те години ли е?"

Антонио Бандерас е испански актьор, режисьор, танцьор и певец. Участвал е в много филми, включително и на режисьора Педро Алмодовар. На мен ми стига, че съм го гледал в "Десперадо". Но и Зоро е играл.

Джейсън Стейтъм е английски актьор, станал известен с филмите на Гай Ричи "Две димящи дула" и "Гепи". След това се снима в "Транспортер" на Люк Бесон, "Да изчезнеш за 60 секунди" и още холивудски хитове, преди да стигне до "Непобедимите".

Ейдриън Броуди е син на учител от полско-еврейски произход и унгарска журналистка, който е роден и израснал в Ню Йорк. За първи път го гледах в "Тънка червена линия", но след това направи и други грандиозни роли - в "Пианистът", "Хотел "Будапеща" и други.

Салма Хайек, ливано-мексиканка. Запомнил съм я от вероятно най-великия филм за вампири - "От здрач до зори" на Роберт Родригес с Джордж Клуни, Куентин Тарантино, Харви Кайтел и Джулиет Луис. Но пък тя изигра и великата художничка Фрида Кало, така че да задоволи и естетите.

Тези петимата онзиден се появиха в реклама. Не на парфюм, не на бельо, лека кола, хапчета за менструация, диария или запек. Не, тези титани, симпатяги, пичове, както искате ги наречете, говореха в прав текст каква готина страна е България, колко дружелюбни са българите, как е хубаво да дойдете тук и сами да го проверите на място.
Дори да не е безплатно, както твърдят от Министерството на туризма, а аз съм склонен да си мисля, че наистина е така, този, който го е измислил, уредил, прокарал, осъществил, заслужава само поздравления.

Но нямаше да сме на Балканите и по-точно в България, ако веднага не беше почнал неистов интелектуален вой колко тъпа реклама била тази. Какво се виждало зад Сталоун, пред Бандерас и край Джейсън Стейтъм.

"Само кинаджии могат да разберат видеото."

"Клипът е точно толкова тъп, колкото логото на България от 2013 г."

"Извинете, но за малоумни ли ни вземат? Това с хляба и виното и добрите хора е на ниво художествена самодейност...""Сталоун се появява с барета на фона на бойно поле, казвайки: "България е мястото." Не е ли малко двусмислено?"

"По-смотано не може да е - само кадри от зимни месеци без зеленина и сиви дни. Започва с яко комунистическо потискащо народа строителство. Салма Хайек на фона на Партийния дом и БНБ - гнус. Антонио Бандерас, а на заден фон някаква кариера. Малко снимки с дрон на очукани софийски кооперации с балканска архитектура от началото но XX в. Сиви облаци. Следва очукан парк с малко зелено, олющена джамия и грозни кадри на вода и бунгала в гората. В клипа София прилича на Скопие, Тирана или друга тъмна балканска столица. Най-якото е Слай, но все пак на заден фон се вижда разрушен завод, който е супер за филми, но не и за привличане на туристи."

"И звездите в това клипче не сd снимани специално за него. Събрани кадри от самите филми, или като си заминават, ги карат да кажат нещо добро."

"Не платени хвалебствия, а папарашки снимки на холивудски звезди, почиващи в курортите ни, биха били истинската реклама. Не че има надежда да се случи някога."

Това бяха цитатите, събрани от мрежата, които прочетох в един сайт, който май има претенциите да е дясноелитарен. И не мога да я разбера тази - злоба ли е, ревност ли е, според която само определени хора имат право да хвалят България, но те по принцип никога не са я хвалили след юни 2001 г.

Аз знам едно - като отида в чужбина и кажа откъде съм, веднага се сещат за Христо Стоичков, понякога за Бербатов, а отскоро - и за Григор Димитров. Няма по-добра реклама от големите личности. Както в спорта, така и в киното. И ако не помагате, поне не пречете.