/КРОСС/В рамките на редовно заседание на Комисията по външни работи на ЕП беше гласуван проектодоклад "Относно ролята на ЕС в рамките на ООН - как да се постигнат по-успешно целите на външната политика на ЕС".
Евродепутатът Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) взе участие в изготвянето на доклада, като неговите изменения залегнаха във финалния текст, който предстои да бъде гласуван по време на втората пленарна сесия през ноември в Страсбург.
Проектодокладът призовава за засилване на ролята на ЕС в рамките на ООН, подкрепя цялостната реформа на системата на ООН с оглед засилване на нейната легитимност, регионално представителство, прозрачност, отчетност и ефективност в отговор на все повече предизвикателства, пред които е изправена международната система. Специално се подчертава нуждата от по-ясни правила при избора на Генерален секретар на ООН и нуждата от равенство между половете в този процес. В съзвучие с Лисабонския договор, който призовава за подсилване на европейската външна политика, проектодокладът залага дългосрочната цел за постоянно място на ЕС в бъдещ разширен формат на Съвета по сигурност.
Едно от ключовите изменения, които бяха одобрени, е свързано с мигрантската криза и дейността на т. нар. Ислямска държава. Във връзка с жестокостите и нарушенията на човешки права, ООН се призовава да създаде допълнителни механизми за превантивно и ранно предупреждаване, както и по-ясно прецизирани мандати за мироопазващи и миротворчески операции, които предвиждат конкретни правила за изтегляне в случай на криза.
Според поправката на българския евродепутат, Съветът по сигурност се приканва "да изгради инструменти и начини за ефективно предотвратяване на подобни жестокости и да призове държавите-членки на ООН да се борят с трафика на хора, рекрутирането и финансирането на терористични групи."
Проектодокладът приветства създаването на Политически форум на високо ниво по устойчиво развитие, както и по-добра координация в работния процес между Световната банка, Международния валутен фонд и Световната търговска организация.