/КРОСС/ Емилия Михайлова е адвокат. Била е юрисконсулт в Министерството на отбраната, Националната разузнавателна служба. Заемала е длъжностите заместник-председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност и директор на Главна дирекция „Регистри" в Агенцията по вписванията и секретар на Междуведомствен съвет по военно-промишления комплекс и мобилизационната готовност на страната" в Министерския съвет. Кандидат е на „Движение 21" за районен кмет на „Триадица" и общински съветник за София.
Г-жо Михайлова, имате доста богат опит в държавната администрация с какво мислите, че можете да сте полезна на софиянци, ако бъдете избрана за общински съветник?
Сметям, че мога да бъда полeзна с познанията, които имам за механизмите на управление на различни нива и възможностите за взаимодействие с органите на централната изпълнителна власт и на другите власти при необходимост.
Надявам се, заедно с повече съмишленици в Столичния общински съвет, да успеем необратимо да наложим модела за законосъобразно планиране и разходване на публичните средства единствено в полза на приоритетите на софиянци. Важна необходимост е и упражняването на последващ перманентен контрол за изпълнение на гласуваните решения, защото практиката показва, че той често липсва и добрите инициативи остават неосъществени.
Опитът е от значение и за намиране на разумен баланс между частната инициатива и обществените интереси.
Кандидат сте и за кмет на район „Триадица". Какви са проблемите в центъра на София?
Поканена съм за кандидат за кмет на район „Триадица", за комфортния изглед на който редица кметове имат съществен принос. Познавам района много добре и от срещите, които правим виждам, че хората очакват работещи решения по проблеми актуални за повечето райони. Приоритетно трябва да се работи за осигуряване на достатъчно места за изграждане на надземни и подземни паркинги и определяне на достъпни условия за ползването им, подмяна на повредените тротоарни настилки, достатъчно улично осветление, вкл. и на малките улици, снегопочистване и на малките вътрешни улици, въвеждане на обективни критерии и правила за отдаване под наем на общински имоти, текущ и последващ контрол на изпълнението след проведените обществени поръчки.
В границите на района влизат квартали, които са с недобра инфраструктура и пословични задръствания? Имате ли решения за тези два проблема?
С изграждането на петия лъч на метрото в недалечно бъдеще ще бъдат решени по категоричен начин тежките проблеми със задръстванията в и извън границите на района, така, както това вече се случи през годините на много други критични места в столицата. Всички жители на района с растящо нетърпение очакваме старта на строителството, през който период съм сигурна, че ще проявим разбиране за необходимите усложнения в ежедневието ни. В „Движение 21" обсъждаме и възможността за създаване на нови входно-изходни точки за квартали като „Стрелбище". Експертите по транспорт на партията вече обмислят как може да случи това.
Какво отличава „Движение"21 от другите партии? Прави впечатление, че платформите и приоритетите за столицата са сходни?
Да, платформите на партиите и приоритетите за столицата са сходни, защото проблемите са еднакво видими от всички. Различието ще бъде в средствата за решаването им, компетеността, критериите за преценка, чувството за мяра и ентусиазма на младите хора от „Движение 21". За радост, те са необременени от клишетата на мислене и поведение при упражняването на административната власт.
„Движение 21" е партия на млади, образовани хора, професионалисти с авторитет, с позиции по проблемите на управлението на столицата. Те категорично не желаят повече дилетантство в провеждането на политики на местно ниво, стремят се към сигурност и предвидимост, към възстановяване на законността. И, най-важното, все още силно желаят животът им да преминава на българската територия при добър стандарт.
Като новосъздадена партия съсредоточаваме усилия във формулиране и првеждане на политики, основани на потребностите на широк кръг от населението, включително на интересите на неговите специфични групи - хора с увреждания, майки с колички, възрастни хора и малки деца. Сред основните ни приоритети са създаването на възможност за пълноценно използване на обновените транспортни средства от по-широк кръг граждани. Развиване на интегриран градски транспорт и то чрез справедлив начин за ползването им - по пътя на увеличаване на събираемостта от билети и карти. Особено актуална е идеята за свикване на местни референдуми под различни форми за пряко участие на активните граждани по всички важни за управлението на София въпроси; провеждане на конкретни мерки по изграждане на зелена София; опазване на културното наследство и развиване на активен туризъм.
В недалечна перспектива смятам, че е необходимо да бъде изведен проблемът за осигуряване на условия за достатъчно работни места и най-вече - за младите хора с висока професионална и езикова квалификация, много от които сега са безработни.
Защо партията не издигна кандидат за кмет на София и кого ще подкрепите?
Както казах и преди малко „Движение 21" е млада партия. Неестествено за такава нова формация би звучала претенцията успешно да ръководи София днес. Но това е чудесна амбиция за близкото бъдеще, когато чрез печалившата градация - от чирак, през калфа, до майстор, ще са придобити още опит, зрялост и мъдрост. Всяко нещо - с времето си.
Най-важната поука е, че да лансираш кадри без подходяща квалификация, достатъчен професионален и житейски опит и морал, повече от всякога е безотговорно за интересите на всички. Отдавна е време сегашният управленски модел в страната - всеки да „работи" това, за което не е учил и не му е работа - да претърпи естествена промяна. Може и да е престижно за жабата да вдигне крак, за да я подковат като коня, но това не означава, че ще препуска като него. Време е да подредим държавата си правилно, ако я искаме.
Все повече е нужно всеки специалист да упражнява труд в съответствие с придобитата образователно -квалификационна степен и с рейтинга на завършеното учебно заведение, така, както е в целия свят. Ясно е, че експериментите и самодейността и в тази посока изиграха коварна роля за прогреса на цялото ни общество. А после се чудим защо ги няма тук младите българи.
Най-важно е българските граждани да упражнят активното си избирателно право, като гласуват, при това -вярно, неподкупно и с умисъл за действителна промяна.