Т. Петкова: Реализацията на приоритетните проекти в енергетиката ще гарантира енергийната сигурност в региона
Секция: ИКОНОМИКА
15 Октомври 2015 15:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Т. Петкова: Реализацията на приоритетните проекти в енергетиката ще гарантира енергийната сигурност в региона

/КРОСС/„Реализацията на приоритетните проекти в енергетиката ще гарантира енергийната сигурност не само на България, но и на целия регион на Югоизточна Европа". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която участва в Четвъртия форум „ЕС - Югоизточна Европа", организиран от сп. The Economist. По думите на министър Петкова за развитието на устойчив енергиен сектор е нужна сигурност на доставките и правителството работи сериозно за осъществяването на този приоритет чрез изграждане на интерконекторните връзки със съседните държави, развитие на собствения добив на нефт и природен газ и модернизиране на вътрешната газопреносна мрежа. 

Интерконекторът Гърция - България е един от най-важните приоритети на правителството в тази сфера, защото осигурява диверсификация не само на маршрутите, а и на източниците за доставка на природен газ в региона. Министър Петкова информира участниците във форума, че на заседание на Съвета за развитие през тази седмица е обсъдена възможността в бюджета за 2016 година да бъде увеличена държавната гаранция за проекта с още 30 млн. евро. Тази година МС одобри държавна гаранция от 80 млн. евро за проекта. „Това е свидетелство за важността, която отдава правителството на този интерконектор", каза още Петкова. По нейните думи окончателното инвестиционно решение за връзката може да бъде подписано през следващите две - три седмици, след като бъдат изяснени последните технически детайли.
Министър Петкова изрази надежда в началото на 2016 г. да бъде завършен интерконекторът с Румъния, от който остава за изграждане един двукилометров участък под р. Дунав.
Връзката със Сърбия също е проект с изключителна важност за интегриране с газопреносната мрежа на ЕС. Енергийният министър информира, че за този проект е осигурено финансиране от българска страна по линия на оперативните програми за конкурентоспособност и са стартирани необходимите обществени поръчки, свързани с реализацията му.
„Продължава и работата по газовата връзка с Турция, чието прединвестиционно проучване получи финансова подкрепа в размер на 190 хил. евро от Механизма за свързване на Европа", допълни министър Петкова.
Пред участниците във форума тя акцентира и върху местния добив като фактор за енергийна сигурност в региона. Министърът информира за избрания изпълнител на проучвания в блок „Силистар" в дълбоко Черно море - компанията „Шел". Първоначалните геоложки данни там са много оптимистични, а и в съседство в румънски териториални води вече са открити значителни залежи. „Това дава оптимизъм, че в близките години подобни резултати ще има и в България", изтъкна министър Петкова.
Рехабилитацията и модернизацията на вътрешната газопреносна мрежа също има ключово значение за осигуряване на енергийна независимост. Министър Петкова информира участниците във форума за реконструираната компресорна станция Ихтиман - най-модерната на Балканите, която бе въведена в експлоатация през миналата седмица. По нейните думи, до дни предстои стартът на разширяването на газовото хранилище в Чирен, в резултат на което капацитетът му ще се повиши двойно - от 550 млн. на 1 млрд. куб. метра газ годишно.
„С реализацията на тези проекти България ще съдейства за гарантиране на енергийната сигурност в региона", заключи министър Петкова.