Световен ден на храната
Секция: КУЛТУРА
16 Октомври 2015 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Световен ден на храната

/КРОСС/На 16 октомври е Световният ден на храните - ден за противодействие срещу глада. Всяка година на този ден, хората по целия свят се събират, за една обща кауза: да допринесат за изкореняването на глада. Всичко започва през 1945 г. в Квебек със създаването на Организацията за прехрана и земеделие на ООН (ФАО), за да се повиши осведомеността и да се ангажират хората в борбата срещу глада, съобщава foodpanda

Въз основа на изследванията на ФАО, 805 милиона души, един от девет в света, живеят с хроничен глад. 60% от тях са жени, а почти пет милиона деца под петгодишна възраст умират от недохранване. В чест на този ден www.foodpanda.bg стартира благотворителна кампания "Вие казвате. Ние даваме ", едноседмична кампания за насърчаване на колективните усилия, благодарение на които ще помогне на Българската хранителна банка.

От 16-ти до 22-ри октомври компанията ще събира желанията на своите клиенти. Всеки, посетил сайта или ФБ страницата, може да избира между 5 хранителни продукти (ориз, макаронени изделия, картофи, бобови или брашно), които ще бъдат дарявани. Колкото гласове бъдат събрани за всеки продукт, компанията ги удвоява и дарява.

Статистиката с днешна дата сочи, че всеки пети българин живее под прага на бедността и има проблем с изхранването. В световен мащаб това е глобална тенденция, коментира пред БНР Цанка Миланова - изпълнителен директор на Българската хранителна банка:

Съществува една необяснима за мен диспропорция. Въпреки, че се произвежда огромно количество храна, една трета от която никога не се консумира, тя се унищожава, защото е свръхпроизводство, над 800 милиона души по цял свят все още изпитват недостиг на храна и дори хронически гладуват.

България не прави изключение от общата тенденция, призна Миланова и посочи, че у нас годишно се изхвърля 670 хиляди тона годна за консумация храна. Тя каза още, че се работи по законови предложения, които да позволят даряването на храна да не се облага с данък:

Разбираме съображенията на министъра на финансите и неговите опасения, че ако изцяло бъдат освободени даряваните храни от ДДС, това би създало възможности за лоши практики и източване на ДДС като приход в бюджета. По тази причина ние предлагаме два лимита. Единият е свързан с това да бъде освобождавана единствено храна, чийто срок на годност скоро ще настъпи, т.е тази, която е в риск да бъде бракувана и унищожена, нея да спасим и разпределим сред нуждаещите се хора. Вторият лимит е свързан с това да бъде освободен само определен дял от даренията на дадена компания. Това се отнася за 0.5% от годишния оборот на дарителя.