/КРОСС/ Ако е свален руски самолет, това би могло да означава поддръжниците на Ердоган в Кремъл да замълчат завинаги. Това много силно увеличава бремето на гърба на Ердоган и би могло да означава много тежки проблеми в реализацията на неоосманистката доктрина на днешното турско ръководство. И ако турците са свалили руски самолет, това означава близкия край на една цяла неоосманистка епоха", каза дългогодишният университетски преподавател по геополитика доц. Валентин Вацев в интервю за предаването на БНР „Деконструкция": „От държавно-правна и от международно-правна гледна точка досега не е станало съвсем нищо. Просто един легитимен политически режим - този на Асад, и един също толкова легитимен режим - в Москва, този на политическото ръководство, си помагат военно. Тук няма нищо необичайно. Аз лично бях изненадан от съобщенията, че в областта на сирийско-турската граница е паднал неизвестен самолет. Но неизвестният самолет може да бъде или турски, или руски, защото там няма други самолети".
Според доц. Вацев Русия има готовност да бъде поканена да посредничи във вътрешно-иракския конфликт: „Когато след около месец руската авиация и наземните части опрат до границата на Ирак, ще се появи ужасен проблем - не военен, а политически. За мен тогава ще бъде часът на истината".
След един месец проблемът ще се превърне от военен в геополитически, защото някой ще трябва да отстъпи, каза още доц. Валентин Вацев: „Или в Кремъл ще трябва да се съгласят, че нашата зона на участие и на присъствие е до границата на Ирак и няма да влизаме да помагаме там. Или някой във Вашингтон ще трябва да отстъпи и да се примири, че ние отстъпихме Близкия Изток, и сега трябва да гледаме как други сили да внесат своя ред".
Противоречията в Белия дом, мултиплицирани от предстоящите президентски избори, ще се засилят. В Кремъл също се говори за нарастващи противоречия в геополитическата доктрина, посочи Вацев.
Според доц. Вацев главният губещ е турският режим: „Турция се оказа особено проблемна страна в този момент. Да, на турска територия не се воюва, но режимът в Анкара не може да избере между няколко еднакво възможни посоки. Турция е драматична страна".
За доц. Вацев е важно какви ще бъдат очертанията на бъдещата геополитическа карта на Близкия Изток: „Ще може ли да се начертае една по-адекватна и по-присъща на хората там политическа карта? Ако погледнете днешната карта на Близкия Изток, ще видите колко подозрително прави са границите. Прави са границата само тогава, когато са очертани на бюро. Бюрото винаги е в Париж или е в Лондон".