Развиват туризма в Национален парк „Централен балкан"
Секция: Туризъм
19 Октомври 2015 11:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Развиват туризма в Национален парк „Централен балкан"

/КРОСС/През следващите десет години в Национален парк „Централен балкан" ще може да се развива туризъм, съобразно изискванията за опазване на околната среда и биологичното разнообразие в местността.

Това е записано в новия план за управление на Националния парк, който Висшият експертен екологичен съвет прие.

Предстои ресорният министър Ивелина Василева да внесе плана за приемане в Министерски съвет.

Средствата за изготвяне на плана бяха отделени от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013", която финансира разработването на общо 58 проекта за управление на трите национални парка - „Рила", „Пирин" и „Централен Балкан".

Национален парк Централен Балкан е разположен в сърцето на България, в централните и най-високи части на Стара планина. Тук се опазват саморегулиращи се екосистеми, притежаващи изключително биологично разнообразие, съобщества и местообитания на редки и застрашени видове.

Общата площ на парка е 72021.07 хектара. Най-високият връх е Ботев, 2376 м. надморска височина, а най-ниска точка е близо до Карлово, около 500 м. надморска височина.

Паркът включва части от териториите на 5 административни области - Ловешка, Габровска, Старозагорска, Пловдивска и Софийска. Площта му попада в пределите на 9 общини и в 31 землища на населени места:

Източната граница на Парка минава по източните и североизточни склонове на Мазалатския масив, като в по-голямата си част следва течението на река Габровница, северно от с. Скобелево. Западната граница е по линията на река Михаля - връх Михаля - седловината Косишки превал - връх Косица - местност Бобча. Северната и южната граница са силно начленени и нагънати и имат голям височинен диапазон на разполагане - от 500 м надморска височина при Карлово и Кърнаре, до 1525 м надморска височина при Троянския проход. От север границата следва линията връх Голям Климаш- Троянски проход - Русалийски проход - местност Корита. От юг преминава по хоризонталите на нископланинския и среднопланинския пояс, като на места слиза почти до границите на населените места - Тъжа и Карлово, a на запад достига на около 3 км северно от Кърнаре, Розино, Клисура и Антон.

В услуга на посетителите са обособени над 580 км туристически маршрути и 25 обекта за подслон - туристически хижи, заслони и ведомствени бази.
Тук се насърчава пешеходният туризъм, а за любителите на дивата природа, екстремните спортове, ездата и планинския велосипедизъм са разработени и специализирани маршрути - конен туризъм, велотуризъм, маршрути за наблюдение на птици, растения, едри бозайници, общоопознавателни, културно-исторически, фотолов.
За краткотрайния отдих са изградени места за бивакуване, за палене на огън, кътове за почивка и погледни места. Екопътеки, интерпретирани маршрути, класни стаи на открито помагат да се открие природата по естествен и вълнуващ начин.
Туристическите маршрути и границите на Националния парк и резерватите, намиращи се на територията му, са маркирани и обозначени на терен според правилата за полагане на туристическа и нетуристическа маркировка. Повече за маркировъчните знаци в защитените територии може да намерите тук.