Всяко пето дете – обект на тормоз в социалните мрежи
Секция: БЪЛГАРИЯ
19 Октомври 2015 14:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Всяко пето дете – обект на тормоз в социалните мрежи

/КРОСС/Всяко 5-то дете е обект на подигравки и тормоз в социалните мрежи, а в над 80% от случаите онлайн тормозът е за забавление. Данните представи пред БНТ Георги Апостолов от Националния център за безопасен интернет, който обучи в Търговище 25 деца по програмата "Кибер скаути". Образователната кампания е насочена към безопасно сърфиране и предотвратяване на рискове във виртуалното пространство. Тя се провежда в пет града и се подкрепя от МВР.

Все повече спада възрастта на децата, които стават жертви на онлайн тормоз от свои връстници. Най-често потърпевши са момичетата, като често нападките са за забавление. Проблемът обаче е, че интернет дава възможност този тормоз да стане денонощен, без почивка. Родители и учители пък научават за него последни.
- Вече от 3-ти клас нагоре получаваме сигнали за изключително изобретателни методи да унижиш, да обидиш, да създадеш фалшив профил на връстник, чрез който да го разпращаш неприятни съобщения и да го скараш с приятели, - казва Георги Апостолов, координатор в Националния център за безопасен интернет.

В двудневното обучение се включиха 25 ученици, от 5 и 6 клас, които участват в детската полицейска академия. Чрез симулации и ролеви игри те бяха запознати със системи за защита и сигурност, както и с различни социални умения за реакция и контролиране на поведението в глобалната мрежа.

"Когато някой ни направи нещо лошо, трябва да го блокираме и да го докладваме" - покзва какво е научил Йоан.

"Трябва да се обадим на горещите линии на тел. 123 124" - допълва Мехмед.

"Обръщаме им внимание за това, което качват в интернет като лична информация - снимки, лични данни, - казва Георги Апостолов. - Ако те свикнат да контролират поведението си в интернет и винаги да помнят, че ако нещо излезе в интернет то остава там за винаги, няма начин да се премахне, това рязко намалява опасностите и рисковете."

Кибер скаутите получиха сертификати и значки, а сега им предстои да предадат знанията на своите връстници.