/КРОСС/Съдиите трябва да има способността да наказват. В България именно тук има голям проблем.
Този проблем пред правораздаването ни и борбата с корупцията очерта шефът на европейската служба за борба с измамите с евродфондове Джовани Кеслер по време на публичен дебат за справянето с корупцията на европейско и национално ниво на тема "Институциите срещу корупцията. Добрите практики на ОЛАФ". Кеслер е у нас по покана на вицепремиера Меглена Кунева.
"Не съм тук, за да ви давам рецепта. Проблемът е разпространен и в европейските институции. Ако погледнете нивото на доверие на гражданите, когато стане въпрос за корупция сред националните органи, наистина е притеснително. Наблюдаваме доста тревожни данни. Това не е непременно български проблем, не искам да го омаловажавам. Лесно е да се каже, че прехвърлянето на добри практики е доста важно, защото това не е български въпрос. Това е общ въпрос", каза още Кеслер.
Вицепремиерът Кунева пък прогнозира, че следващият доклад на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка няма да е по-добър от предходния. Причината - отхвърлянето от парламента на т.нар. закон "Антикорупция".
"За забавянето на приемането на закона тази година докладът по механизма няма по-добри шансове, отколкото миналата", посочи Кунева.
Тя даде заявка, че веднага след изборите на 25 октомври ще започне нови разговори с парламентарно представените партии преди да внесе пак проекта си за закон за борба с корупцията, което може да стане най-рано в началото на декември.
„Веднага след приключването на вота, за да избегна излишно политизиране на темата, отново ще проведа дискусии с партиите по спорните въпроси. Искам да работя заедно с парламента. Никога не съм имала намерение на воювам с народните представители", заяви Кунева.
Кунева беше категорична, че подобен закон е необходим по три причини - първо, защото в момента проверки на имуществото и конфликта на интереси на властимащите не се правят; второ, защото обществото заслужава да разполага с тази информация; и трето - защото само така може да бъде сигурно, че хората във властта са там, за да служат на обществото, а не за лично облагодетелстване.
Вицепремиерът посочи още, че в редакцията на закона ще има допълнителни гаранции, за да не се злоупотребява с анонимните сигнали. „Как точно да се избира председателят на Националното бюро за предотвратяване на корупцията, е въпрос, по който съм готова на дискусия. Това, което няма да дискутирам, обаче, е от кого трябва да е зависим този орган - от Министерски съвет или от Народното събрание, защото той трябва да е напълно независим", категорична беше Кунева.
Противниците на закона не са съгласни основно с възможността бюрото за разследване, което трябваше да се създаде със закона, да разглежда и анонимни сигнали, както и с предложението директорът му да се предлага от Министерския съвет и назначава с указ на президента.
"Никога не съм имала намерение на воювам с тях. Разбирам притесненията за анонимните сигнали и ще подготвим допълнителни гаранции. Тези сигнали не са непознати в българския правен мир. Този орган трябва да бъде независим и професионален. Това е задача, която се е оказала възможна за наши съседски страни", каза още Кунева.
Генералният директор на ОЛАФ определи три стълба за успешната борба с корупцията - превенция, установяване и санкциониране. Той беше категоричен, че един орган не може да покрие и трите направления, но е важно да се вписва в цялостната стратегия. По думите му не е във всяка страна има специализиран антикорупционен орган, но опитът показва, че там където усилията за борба с корупцията се фокусират на едно място, има по-добри резултати.
Днес шефът на ОЛАФ се срещна и с премиера Бойко Борисов. От началото на годината европейската слубжа е провела 10 мисии у нас, стана ясно след разговора между двамата.
"Премиерът Борисов и г-н Кеслер се съгласиха, че в общ интерес би било задълбочаването на оперативното сътрудничество между ОЛАФ и българските специализирани структури за защита на финансовите интереси на Европейския съюз. Изразена беше готовност разговорите да продължат на експертно ниво по конкретните параметри на партньорството", съобщиха от правителствената пресслужба.