250 бременни и 850 деца получават здравни услуги по домовете
Секция: Здраве
19 Октомври 2015 17:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
250 бременни и 850 деца получават здравни услуги по домовете

/КРОСС/250 родилки са част от проект „Предоставяне на здравни услуги по домовете на бременни жени и деца до 3 години". 100 от тях са циганки. Проектът ще се реализира от Втора АГ болница „Шейново". Акцентът е върху групи в риск. Фокусът е върху циганското население.

Изпълнителният директор на болницата д-р Румен Велев обясни, цитиран от БНР, че проектът включва медицинско, здравно и обучително обслужване на бременни и деца до 3 години. Фокусът на проекта е насочен към циганките, защото при тях се срещат много сериозни проблеми, свързани с наблюдението на бременността и отглеждането на децата до 3 години. Децата са 850. По думите на д-р Велев тези проблеми рефлектират върху увеличаването на майчината и детската смъртност, а това от своя страна влияе и върху глобалните ни демографски показатели.

Лекарите ще достигат до дома на бременните и новородените с помощта на мобилна техника. Проектът ще се изпълнява в партньорство с болницата в Ихтиман.

Апаратурата е на стойност малко под 200 000 евро. Тя е закупена със средства на "Норвежкия финансов механизъм 2009- 2014 година". След изпълнението на проекта оборудването ще остане за ползване в „Шейново".

Д-р Румен Велев коментира, че основната идея е бременните да получат здравни умения и обучение, така че да могат да се грижат за децата си. Той уточни, че това не се отнася само за циганките, а и за здравно неосигурени, които по една или друга причина не могат да бъдат обхванати от здравната система.

Шефът на „Шейново" е категоричен, че недоносените деца ще бъдат обхванати задължително, тъй като те имат много голяма нужда от проследяване.

От своя страна началникът на Неонатологичното отделение в болницата д-р Донка Узунова отбеляза, че апаратурата им е изцяло необходима. Новостта е в това, че медиците ще могат да са мобилни и да осъществяват дейността си на място. Така ще могат да са по-полезни.