/КРОСС/Въвеждането на електронното гласуване ще бъде неизбежно. Това е толкова неизбежно като да имате мобилен телефон. Друг е въпросът кога ще бъде въведено в България, друг е въпросът кога българските граждани в чужбина ще могат да го използват. Това заяви в предаването „Лице в лице" по bTV съветникът на президента Росен Плевнелиев Румяна Коларова.
Електронното гласуване гарантира по-силен контрол върху избирателните комисии. Това са промени, които настъпват в повечето европейски демокрации. Във Франция е въведено електронно гласуване за французите, които живеят в чужбина, каза още Коларова.
Ползата от електронното гласуване е, че то отговаря на мобилността на съвременните хора. Те не винаги имат възможността да отидат до една секция, в която да пуснат бюлетина, обясни още Коларова и допълни, че в Швейцария повече от 90% от хората гласуват по пощата.
Според нея електронното гласуване в много отношения улеснява гласуването и гарантира по-добър контрол.
Не може да се гарантира, че ще се промени политическата карта. Предвижданията са, че електронното гласуване би могло да мобилизира около 15% избиратели, които в момента не гласуват, смята Коларова и даде като пример, че най-голямата партия събира 15% от гласовете на избирателите.
По-важно е да подчертаем, че много съществен въпрос е провеждането на референдума заедно с изборите. Българската политическа култура все още не е усвоила този естествен модел национален референдум да се провежда заедно с избори. Политиците ни като че ли се страхуват, че едното може да блокира другото, коментира още Коларова.
Референдумът никога няма да бъде невалиден. Той може да не бъде задължителен, ако в него не участват повече граждани от тези, които са гласували на последните парламентарни избори. Това не означава, че волята на избирателите няма тежест. Волята на народа има много голямо значение. Референдумът е за хората, той не е за политиците, допълни Румяна Коларова.
Сигурна съм, че политиците са убедени във важността на тази тема. Те непрекъснато я използват. Желанието на президента беше да има едно принципно решение с оглед на което да се работи, заяви още съветникът на държавния глава.