/КРОСС/От днес започва поетапното пускане на парното в София. Първо ще бъдат отоплени болниците, детските градини и училищата, след това - жилищата, а най-накрая - административните и обществените сгради. Процесът ще отнеме няколко дни, уточняват от „Топлофикация София" и напомнят на клиентите си да отворят на максимална степен вентилите на радиаторите си, за да не се налага допълнително обезвъздушаване на радиаторите.
Има ли интерес общинското дружество да бърза с подаването на топлоенергия към своите абонати и разминава ли се този интерес с интереса на потребителите коментираха в ефира на ТВ7 Владимир Каролев, Георги Христов и Ангел Минев.
Метеорологът Симеон Матев каза, че всички фактори за пускане на парното са налице - средната температура е трайно под 12 градуса, с едно-две изключения, но има застудяване и то ще започне още от тази вечер.
Сняг няма да вали в низините, но като цяло температурите ще паднат с около 4 - 5 градуса, каза той. Според прогнозата в края на тази седмица - началото на следващата температурите в София ще са твърдо под 10 градуса, в някой дни дори по-ниски.
Ако човек не си надува парното в къщи, сметката му би трябвало да е по-ниска, смята икономистът Владимир Каролев. Според него това, че сметките са високи, е презумпция.
На фона на доходите - да, но всъщност в България вече имаме три пъти поред намаление на газта и съответно на парното.
Според Ангел Минев обаче не регулирането на кранчето е важното. По-важното е да се намери начин за стабилизиране на отрасъла, каза бившият зам.-министър на енергетиката.
Не е виновна „Топлофикация София", има обективни и субективни причини, каза той и посочи: липса на ясна стратегия в сектор „Топлофикация" и непоследователност в действията на политиците, която доведе до фалит на „Булгаргаз" и застраши стабилността на електроенергийната система.
Като качество централното топлоснабдяване е „Мерцедеса" на решението за отопляване. То обаче не се управлява добре, каза от своя страна Георги Христов, съветник на националния омбудсман по енергийните въпроси.
Христов е категоричен, че няма да има изменение на сметките, защото въпросът за сметките не се решава с цените, а ас консумираното количество.
Експертът заяви, че топлофикациите не спазват законовите наредби и Закона за енергетиката в ущърб на абонатите.
По думите на Владимир Каролев задълженията на „Топлофикация София" растат. От 100 милиона по времето, когато е бил общински съветник, сега вече са над 600 милиона и продължават да растат.
Според него единствената възможност дружеството да бъде оздравено е оператор с доказани технологични и финансови възможности, ако се намери такъв, да дойде и дружеството да бъде концесионирано.
И да искаме, няма кой да приватизира „Топлофикация София", защото има негативна стойност, посочи още той.
Осем години, от десет години насам, „Топлофикация София" е на загуба, допълни Каролев.