/КРОСС/Природният газ тази зима е с най-ниската цена от 4 години насам, доближавайки се до нивата от 2011-та. За киловатчас енергия, произведена със синьо гориво, българските домакинства плащат по 4,8 евроцента, сочат данните на Евростат за 2015-та. Това е с 23% по-евтино от средноевропейското равнище.
В Европа за киловатчас домакинствата заплащат средно 6,2 евроцента. Най-скъпо е в Швеция, където за бита цената е 11,3 евроцента. В Словения, Гърция и Германия произведената енергия от природен газ струва 6,8 евроцента за киловатчас. Битът в Хърватия плаща като у нас.
Покупната цената на газа се изменя на всеки три месеца, като тя е обвързана със стойността на алтернативните енергоносители и на курса на долара спрямо лева. За 8 години цената на синьото гориво в България се е повишила едва с 1 евроцент за киловатчас. Данните на статистическата служба сочат, че газът у нас е в пъти по-евтин от останалите европейски страни през последното десетилетие.
Междувременно според доклад на Международната енергийна агенция* делът на природния газ в енергийния микс ще продължи да се покачва с 2% на година до 2020-та.
С понижението на цената от 1-ви октомври газифицираните потребители ще платят с около 180 лева по-малко през този спрямо миналия отоплителен сезон. Отоплението на жилище от 75 квадратни метра през зимните месеци на тричленно семейство ще излезе общо 550 лева. В сумата са включени и разходите за ползване на топла вода и готвене на газ.