Ваньо Шарков: Данък "вредни храни" не цели събиране на пари, а опазване на здравето
Секция: ПОЛИТИКА
22 Октомври 2015 09:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ваньо Шарков: Данък "вредни храни" не цели събиране на пари, а опазване на здравето

/КРОСС/"Данък "Вредни храни" е изготвен по унгарски модел, защото този модел се е доказал, тъй като в Унгария консумацията на вредни храни е намаляла с около 25 процента. Това каза в сутрешния блок на Нова телевизия „Здравей, България" зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. Той добави, че целта на предлагания данък не е да се събират повече пари в бюджета, а да се направи така че да бъде намалена консумацията на вредни храни от българите, добави той. Според зам.-министърът обществото ни трябва да избере дали е на страната на тези, които произвеждат продукти с вредни съставки в тях или е на страната на децата, защото възрастните могат сами да правят информиран избор какви храни да консумират, докато децата не.

"Факт е, че всяко трето дете у нас страда от затлъстяване. Ако след известен период от време събираемостта от новия закон е 0 лева, значи ние ще сме изпълнили целта, с която сме го приели", каза зам.-министърът на здравеопазването.

Марияна Кукушева от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите коментира от своя страна, че според нея още първата година след въвеждането на закона събираемостта от него ще е близка до нула. Тя се съгласи, че ако производители продължат да използват вредни съставки при производството на продуктите си, те със сигурност ще увеличат цената си заради новия данък. Кукушева засегна и темата с продажбата на баклава, която е едно от традиционните ястия по време на коледните и новогодишните празници и запита какво ще се случи с нея след въвеждането на новия закон.

Зам.-министър Шарков отбеляза, че всеки човек, ако си приготвя баклава в домашни условия и за лична консумация, то той естествено няма да плаща данък. Ако обаче реши да я продава и ако в нея се окаже, че има използвани вредни съставки или нивото на захарта е по-голямо от заложеното според закона, то, да такъв човек ще плаща данък, каза той. Д-р Шарков отговори и на въпрос на Марияна Кукушева какво ще стане с цената на хляба след въвеждането на новия закон, като заяви, че хлябът няма да бъде обложен с новия данък и поясни, че хлябът влиза в основната потребителска кошница.