Вицепремиерът Калфин и Стопанската камара искат Тристранка за данък "вредни храни"
Секция: ПОЛИТИКА
22 Октомври 2015 12:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вицепремиерът Калфин и Стопанската камара искат Тристранка за данък "вредни храни"

/КРОСС/Вицепремиерът Ивайло Калфин е готов да свика Националния съвет за тристранно сътрудничество по повод предлагания данък върху вредни храни. Той обаче не е запознат с предложението на колегата си Петър Москов.

Пред журналисти в Русе вицепремиерът призна, че не е виждал този законопроект.

Нямам представа, освен от публикациите по медиите, какво пише вътре, но мисля, че действително трябва да мине през Съвет за тристранно сътрудничество. Опитът показва, че някой път с развитието на науката, оценката за това - кое е вредна храна и коя не, се променя. Пример - с нашите традиционни храни, сирена и т.н., което изведнъж се оказа, като влязохме в ЕС, че не били достатъчно екологично чисти, което не е вярно. Така че, нека да видим какво ще внесат. Аз не мисля, че храната е точно това, което би трябвало да се утежнява финансово, коментира Калфин.

За спешно свикване на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което да се обсъдят медийно оповестените намерения на министрите на здравеопазването и на младежта и спорта за въвеждане на т. нар. данък върху вредните храни настояха и от Българската стопанска камара настоява.

Според камарата предлаганият данък ще увеличи разходите за храна на най-ниско доходните групи, тъй като в следствие на скока на цените на т. нар. вредни храни, ще поскъпнат и останалите хранителни продукти.

От своя страна това ще доведе до неефективна верижна индексация на социалните плащания и пенсии, увеличен дефицит на бюджета, по-високи нива на бедност, ръст на сивата икономика и фирмени фалити, посочиха в позицията си БСК.

Здравното министерство поиска да бъде въведен т. нар. "данък "вредни храни" като мярка за борба с наднорменото тегло и нездравословния начин на живот. Според проекта ще бъдат обложени продукти, съдържащи над допустимия праг трансмазнини, сол, захар и кофеин.

Лекарите и пациенти одобряват идеята. Бизнесът обаче се притеснява от загуби и закриване на работни места в резултат на въвеждането на данъка.
По думите на Петър Москов МЗ има "ползотворни разговори" с КРИБ в тази посока. Обсъждаме различни варианти и алтернативи, каза министърът. Той добави, че винаги притесненията на индустрията са свързани с възможност за загуба на работни места и негативни икономически последици за определени сектори.

След среща с Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Москов изтъкна, че заедно с работодателската организация ще се направи информационна кампания насочена към подрастващите.

Проектозаконът за Данък за общественото здраве е публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.