/КРНОСС/Университетите сами ще решават с какъв изпит да приемат студентите в юридическите факултети. Това предлагат от правосъдното министерство с промени в наредбата, която регулира обучението. Сега приемът е с изпити по български език и история. Специалност "право" вече да се изучава само редовно, а задочната форма да отпадне, предвижда още наредбата. Въвежда се единен държавен конспект за устните държавни изпити, утвърден от министъра на правосъдието. Промените бяха анонсирани от ръководството на министерството миналата седмица, пише "Сега".
Предложенията идват след социологическо проучване за проблемите на юридическите професии и обучение на студентите по право. Резултатите от него сочат, че обучението по право на ЕС е недостатъчно, както и това по международно публично право. Проучването сочи още, че студентите нямат достатъчно знания по данъчно право, заради което се предлага да се увеличи хорариумът по дисциплината. Другото предложение е като избираеми дисциплини да се включат режимът на обществените поръчки, защитата на потребителите и околната среда, както и чужд език. На завършилите езикови гимназии ще се осигурява специализирано обучение по чужд език с юридическа насоченост. Заради липсата на практически знания у студентите, които излизат от юридическите факултети, се предлага засилване на практическите занятия, като се ползват съдебната практика, казуси и ролеви игри.
Деветте университета с юридически факултети ще могат да откриват и специализирани магистърски програми по право за профилиране в отделни области.
При промени в учебната програма факултетите трябва да отчитат и мнението на студентите чрез анкета или допитване, предвижда още наредбата. Според мотивите трябва да се подбират студенти със способности за логическо и критично мислене и да се обхванат в по-голяма степен завършващите езикови гимназии, пише в мотивите. Предложенията са изпратени на деканите на юридическите факултети, очаква се мнението им.