/КРОСС/Днес е последният ден от предизборната кампания преди вота за кметове и общински съветници в неделя, 25 октомври. Едновременно с него ще гласуваме и на референдум дали да можем да даваме гласа си и по електронен път.
Събота е ден за размисъл.
С право на глас са около 6 363 000 души, които ще могат да гласуват в 12 314 секции в страната и 294 секции в чужбина. Общо около 40 хиляди са регистрираните кандидати за кмет на община, кметство, район и общински съветници на местните избори.
Най-дългата бюлетина за кмет е в Столичната община - с 21 кандидати, а най-късата, с по един кандидат е в Симитли и Долна баня. Бюлетините с най-много кандидати за общински съветници са в София и Благоевград с по 32 кандидатски листи.
Около 4 хиляди и 400 души са регистрирани като наблюдатели на изборите от 14 организации, отчетоха още от ЦИК.
На Общинските избирателни комисии не са давани инструкции да питат избирателя дали ще гласува и колко бюлетини да му бъдат дадени, заяви пред БНР говорителят на ЦИК Александър Андреев.
Въпросът е такъв, че да може избирателят да бъде подканен да гласува с всичките бюлетини. В момента, в който той влезе в избирателната секция и се представи пред секцията със своя документ за самоличност да му бъдат предоставени бюлетините, за да може той да гласува. Не става въпрос за някакво изрично питане на самия избирател, обясни Андреев.
Сложността на изборите и големият брой бюлетини, с които ще се гласува на някои места, поставя въпросът дали ще бъде направен анализ на недействителните бюлетини. Според Александър Андреев това може да се направи, но след изборите, когато се види какво е съотношението на тези бюлетини.
Той каза че денят за гласуване може да бъде удължен до 20 часа, при положение, че в 19 часа пред секцията има хора, които не са гласували.
Постижимо е резултатите от изборите да бъдат оповестени до 48 часа, при добра организация и нормалното протичане на отчитането на резултатите, смята говорителят на ЦИК.