/КРОСС/ Във връзка с местните избори ИА "КРОСС" потърси мнението на г-жа Татяна Дончева - лидер на "Движение 21".
- Г-жо Дончева, според Вас, какви качества трябва да притежава един кандидат за кмет на София?
- За да свърши работа един кмет на София, трябва да бъде човек с визия, упорит, организиран, с усет къде го мамят, къде - не, с административни качества, с достатъчна доза технократизъм. Трябва да може, правилно да построи решението на задачите, за да ги възложи на правилните хора. Да има много комплексни познания, които са и във връзка с големи проекти, т.е. как те биха се осъществили. Същевременно, да има усет за противодействие на схеми, защото в момента това е най-големият бич на местното управление - всичко да е схема, в която имат място само тарикати, а не сериозни хора, които биха постигнали резултат. Проблемът е, че един такъв човек много мъчно пробива. Просто той не би бил харесван от политическите сили, защото това предполага, че е достатъчно силен и всички трябва да се съобразяват с него. София създава огромни възможности за един човек с фантазия. Това е мястото, където ние можем да направим първия минимодел на онова, което трябва да представлява българското управление. Достатъчно мащабно, но не прекалено, че да не можеш да го обхванеш. Все пак София е центърът, от тук започва всичко.
- Какво е Вашето виждане за визията на София, ако спечелите тези избори?
- Ние нямаме кандидат за кмет, защото това е млада формация. Аз и Стоян Александров сме били кандидати за кмет. Дори мога да кажа, че сме най-сериозните кандидати на левицата от последните 25 години, но трябва да се борим със своите повече, отколкото с чуждите. Сега ние ще се борим за сериозна група съветници и за част от районните кметове. Този път в София успяхме да направим кампания, а миналата година - не, защото нямаше структури и повече се работеше с реклама и централни послания. Сега кампанията ни беше много интересна. Никой друг не успя да направи подобна. Тя е свързана с нашето виждане, че не е необходимо да се правят мащабни програми, а е необходимо да се започне с няколко неща, които имат сериозна практическа полза за софиянци, но най-важно е да бъдат доведени докрай. Смятам, че някои от тези момчета, които сега дебютираха в кампанията на местните избори, ще бъдат подготвени да участват и в кметска надпревара.
- По какъв начин „Отборът на квартала" печели доверието на хората?
- В действителност, по-голямата част от нас сме хора от квартала. Няма значение кой по-често е даван по телевизията и кой не е. Ние сме тръгнали от тук. Вчера се проведе един мач между „Отборът на квартала" и звезди от миналото на Левски и ЦСКА, които бяха в един отбор. Те играха едни срещу друг. Тези звезди на Левски и ЦСКА са тръгнали от кварталните площадки, по които някога имаше учители и треньори, които търсеха такива деца, наблюдаваха ги, даваха им шанс за развитие. Точно по тази система България стана 4-та през 94-та година, а не по системата на мамините синчета, закарани във футболните школи с парите на татковците, които плащат, за да им осигурят титулярни места в детските и юношески отбори на големите тимове. Те си въобразяват, че от това ще станат Бербатов или Стоичков, но очевидно не става по този начин. Ти се занимаваш с това, което ти се отдава, но не за удоволствие, а защото трябва да се развиваш, да постигаш, да се сравняваш с други, които могат повече. В крайна сметка, нашият призив е, всички да положим усилия за честно състезание, което се отнася и за изискванията към самите себе си.
- Коя е Вашата формула на успеха?
- Упоритост, постоянство, трудолюбивост, търсене на талантливи хора, oкуражаването им, да опитват и да бъдат търпеливи дори когато не получават бързо признание на резултатите. Аз смятам, че в „Движение 21" има такава атмосфера. Още повече, че ние сме извънзистемна партия и няма никакви задкулисни играчи, които да дават пари и да определят правила. Мотивацията на нацията започва от това, да я заразиш с желание да оцелее, да опита да промени нещата, да вкарва все повече и повече млади хора в това начинание, които да дойдат със своята необремененост, идеи, енергия, с разбирането, че може да сбъркат и да се поправят, и че в това няма нищо фатално.
- Кое ще бъде първото нещо, което ще промените в София, след като спечелите изборите?
- Ние сме един отбор, който се движи по посоката: В група, Б група, А група , титла. Сега сме от В към Б група, но смятаме тези избори да ни легитимират твърдо в Б група, за да сме сигурни, че сме успели да прескочим първия етап. Задачите, които сме дали на нашите хора са няколко. Първо, два-три приоритета, които да се гонят до успешно реализиране. Второ, във всяка група съветници по общини да влязат част от нашите съветници. Целта е да продължим да работим като отбор и с останалата част от хората, които няма да влязат в него. Отборите ни навсякъде ще бъдат алтернатива на статуквото и алтернатива на схемите.
- Сладка или горчива би била победата за Вас?
- За мен приключените избори остават в миналото. След тях обръщаме поглед към предстоящите и към следващите цели. А победата - нито е сладка, нито - горчива, защото за мене движението и посоката са всичко, а не - купата.
- Какъв е Вашият положителен призив към всички избиратели?
- На всички граждани желая, да отидат да гласуват. Колкото повече хора отидат да гласуват, толкова по-незначително ще бъде влиянието на купения, контролирания и етническия вот. Преди да сме въвели задължително гласуване, преди да сме гласували на референдума за електронно гласуване, за което ги призовавам, нека пак да отидат да гласуват. Да се движат от разумни съображения, да търсят промяната, позитивните хора - онези с идеите и тези, които биха допринесли за подобрение на живота в тяхната община.