/КРОСС/България е на първо място в Европа по аборти сред непълнолетни момичета. В третата поредна „Национална седмица в защита на живота", която се провежда от от 19 до 25 октомври 2015 г. Организации и граждани се обединиха за по-информиран избор при решението на родителите да прекратят живота на нероденото си дете.
От сдружение "Избор на живот" пишат отворено писмо до премиера, президента, главния прокурор и четирима министри с молба да обърнат внимание към изключително ниското ниво на контрол на достъпа до аборти в България и прекратяването на огромен брой невинни човешки животи в страната.
"Последиците от това се изразяват във влошено репродуктивно здраве на българските жени, увеличен брой помятания и раждане на недоносени и увредени деца, насърчаване на отношение на безотговорност у гражданите и лекарското съсловие, пълно пренебрегване на правото на живот на определена група човешките същества и съответно ниска раждаемост и сериозна демографската криза в страната, която застрашава самото съществуване на българската нация като такава", се казва в писмото.
По официални данни за 2014 година са под 30 000 , докато преди 1991 година са били над 100 000. Голям брой аборти в България и сега се извършват напълно нелегално. Те не са описвани в документация, приходите от тях не са осчетоводявани.
Предимно държавните и общинските клиники и АГ-болници подават информация за броя прекратяване на човешки живот преди да се роди към Националния център за опазване здравето и анализ (НЦОЗА), но не и частните здравни търговски дружества. Не са описани и използването на лекарства за помятане.
Факт е, че до днес нямаме осъдени лица, които да са загубили своята правоспособност или да са получили ефективни присъди за нелегални аборти, пишат авторите на писмото. Те цитират текстовете на НК, според които извършителят на аборта може да бъде лишен от свобода до осем години.
За това, че абортът оставя трайни следи както за физическото, така и върху психическото здраве на майката, а у нас момичета под 18 години свободно коментират подобен опит, от сдружението пишат: "На тях им се предлагат за подпис документи, които омаловажават човешкия живот и действието по прекратяването му, без да се предлага реална информация за състоянието на развиващото се човешко същество и без да дават алтернатива на тези, които биха запазили живота на нероденото българско дете, ако имат желание за това, при определени променени обстоятелства (финансова или материална подкрепа, психологическа помощ и т.н.)".
Те предлагат три стъпки за по-информиран избор на родителите.
1. Разработване и прилагане на стратегия за образоване на подрастващите за рисковете свързани с ранната бременност и абортите, заедно с участието на техните родители, чрез представяне на снимки и видео на реални ембриони и фетуси от видеозон /ехограф, ултразвук/, ясно описване на манипулации и рискове при аборт, начини за ограничаване на необмислени сексуални връзки и други, защитаващи живота и здравето, информационни материали.
2. Предприемане на стъпки за ограничаване на бързите аборти, направени в следствие на преживян стрес, временен емоционален срив или единствено в резултат от насилие и тормоз от роднини или насилници.
От сдружението искат майката и бащата на бебето да имат достатъчно време за размисъл, да им бъде осигурена възможност за консултация с психолог; да бъдат осведомени как биха могли да се грижат за детето си, ако майката не направи аборт; какви са възможностите за даване на детето за осиновяване или даване в приемно семейство, ако майката го роди и т.н.
3. Въвеждане на работеща система за засилен контрол върху болнични заведения и клиники, които извършват аборти. Проследяване на всяка бременност или резултати от прекъсване на бременност за възможно най-продължителен период от време.