Бедността в България ще продължи да намалява, но с по-бавни темпове
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Октомври 2015 17:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бедността в България ще продължи да намалява, но с по-бавни темпове

/КРОСС/Бедността в България ще продължава да намалява, но с по-бавни темпове, заяви в ефира на "Хоризонт" Каролина Санчес-Парамо от Световната банка. По думите ѝ страната попада в региона на Европа и Централна Азия, където над 4 млн. души живеят с доходи под 1,90 долара на ден - новата линия на бедността за целия свят, съобщава БНР.

Специално за нашия регион тази линия е малко по-висока - 2,50 долара на ден.

"В България нивото на бедност ще продължи да намалява. Спрямо ситуацията в целия свят бедността във вашата страна е на много ниско ниво. Ние изчислихме, че линията на бедност е 1,90 долара на ден, а в България под 2% от населението живее с толкова малко средства", коментира още Каролина Санчес-Парамо.

Според нея това е наистина ниско ниво на бедността. На регионален принцип Световната банка използва различни линии на бедността, защото в тях се отчитат специфичният контекст на всеки отделен регион и на държавите в него, също бизнес климатът и останалите индикатори, които влияят.

Според изчисленията за 2015 г. в 1,7% от населението на Европа и Централна Азия живее с по-малко от 1,90, т.е. 4,4 млн. души.

По думите на Парамо кризата с бежанците не бива да се разглежда като фактор, който ще увеличи бедността в Европа. Експертът смята, че въпреки трудната ситуация в света и забавянето на икономическия растеж, все по-малко хора ще живеят в бедност.

Световната банка е приключила наскоро група от изследвания, с които се опитва да отговори на въпроса какво ще се случи с бедността по света, "ако видим икономическите тенденции". Може да се очаква забавяне на темпа, с който бедността намалява, уточнява Парамо, допълвайки, че все пак има икономически растеж в глобален план, макар че той се забавя.

По думите ѝ икономическият растеж е ключов фактор за преодоляване на бедността.

"Ръстът в световната икономика вече не е толкова висок, колкото беше преди години и ние не можем да очакваме това да не се отрази на процеса по намаляване на бедността. Разбира се, ако погледнем растежът страна по страна и по-специално държави, в които икономическият растеж е отрицателен или направо можем да говорим за рецесия, можем да очакваме спиране на намаляването на бедността или дори увеличаването ѝ. Но в глобален план очакваме продължаване на тенденцията на намаляване на бедността, макар и с по-бавни темпове спрямо предишните години", коментира представителят на Световната банка.

Икономиката в Европа и Централна Азия продължава да расте, но с по-бавни темпове спрямо тези преди финансовата криза. В страните, в които има рецесия, се очаква увеличаване на бедността.

"Най-бедните страни в региона са тези, които имат най-сериозни проблеми в икономиката. За региона на Европа и Централна Азия това са Киргизстан, Таджикистан, Грузия и Армения", твърди Каролина Санчес-Парамо.