Български фирми пробиват в Куба
Секция: ИКОНОМИКА
25 Октомври 2015 09:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Български фирми пробиват в Куба

/КРОСС/Български фирми имат шанс да пробият на пазара в Куба. Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) организира от 30 октомври до 7 ноември бизнес делегация в Хавана, Куба. Българските фирми се интересуват от кубинския пазар след неговото отваряне, за да могат да завземат празни ниши, пише "Стандарт".

Компаниите ще могат да проведат бизнес срещи и да посетят международния панаир "FIHAV", който се организира от 1983 г. насам и е най-важното търговско изложение в Куба и Карибския басейн. На "FIHAV" се излагат храни, потребителски стоки, текстил, машини и технологии. Миналата година на панаира са участвали над две хиляди предприемачи от 60 държави, а изложбената площ е била на 18 500 кв. м, но България не е имала свой щанд.

Интересът на световния бизнес към Куба рязко се увеличи от миналия декември насам, когато президентите Барак Обама и Раул Кастро обявиха, че ще възстановят дипломатическите отношения. Успелите предприемачи съветват шефовете на компаниите да бъдат гъвкави и да слушат кубинските власти, тъй като те казват точно какво искат. В Куба няма как да се избяга от държавното централно планиране. Освен това собствеността в Куба се дава под наем от държавата, а не се продава. Най-много може да се направи джойнт венчър 50 на 50% с държавен партньор.

За първата половина на 2015 г. стокообменът на България с Куба е скочил три пъти до 1,47 млн. долара. България изнася за Куба сярна киселина, инсектициди, торове, части за коли, за двигатели и машини. От Куба се внасят пури, етилов алкохол, захар, кафе и тютюни. Като за полугодието вносът на пури и пурети е за 264 хил. долара.

Сред българските продукти, които биха намерили пазар в Куба, са лекарства, които там са дефицитни, продукти на електрониката (касови апарати, електромери), машини за ремонт на ВиК мрежа, торове, козметика, консерви и мармалади. Според ИАНМСП успешен бизнес би бил и опаковане на лекарства в Куба и последващият им износ към страни от Централна и Южна Америка, с които Куба има преференциални търговски споразумения.