/КРОСС/Междинните резултати от гласуването за националния референдум показват, че 73,51% от гласувалите подкрепят въвеждането на електронното гласуване, а 26,49% са гласували "против".
Над 1 700 000 граждани казаха "да" на електронното гласуване в рамките на проведения референдум от имащите право 6 363 000 души. След обявяването на резултатите от допитването инициативните комитети, подкрепящи гласуването по електронен път, изразиха задоволството си от постигнатото.
Мануела Малеева от инициативния комитет "Гласувай без граници" изрази своето задоволство.
Направихме първата стъпка. Остава ни една друга много голяма - парламентът да приеме електронното гласуване, каза тя, цитирана от БНР.
Този референдум е провал да върне българите от чужбина, казаха пък от другия инициативен комитет, който подкрепя електронното гласуване.
Председателят на Движение за радикална промяна "Българска пролет" Велизар Енчев видя провала на референдума и в сриването на сайтовете на държавните институции. Той припомни, че много от западните държави не са въвели електронното гласуване, тъй като се страхуват от неговите пороци, които, по думите му, са се видели в срива на сайтовете.
Не се гарантира тайната на вота и на второ място, ако се въведе електронно гласуване на този етап, това ще облекчи купувачите на гласове, коментира Енчев.
Парламентът има три месеца да разгледа въпроса за референдума. От ГЕРБ вече изразиха увереност, че парламентът ще даде възможност за електронно гласуване. От ВМРО обясниха, че при обсъждането ще повдигнат въпроса и за задължителното гласуване, както и образователния ценз.
Лидерът на ДПС Лютви Местан каза, че е подкрепил електронното гласуване, но трябва да се уточни техническото осигуряване.
Практически, всички, които са гласували на референдума, са гласували и на местния вот. 98% от гласувалите на референдума са гласували и на местния вот, т.е. няма хора, които да са отишли да гласуват само на референдума. Той не е бил сам по себе си извънреден стимул за българските граждани. Обратно, ако трябва да завъртим тези проценти, бихме могли да кажем, че 88% от гласувалите на местния вот са гласували и на референдума. Ако референдумът се организираше самостоятелно, можем да кажем, че чак толкова висока избирателна активност нямаше да има, коментира в ефира на Националното радио Стефан Георгиев от агенция АФИС. Той каза още, че привържениците на Реформаторския блок са и най-големите привърженици на референдума.
84% от привържениците на Реформаторския блок са подкрепили референдума. 78% от привържениците ГЕБР са подкрепили референдума, половината привърженици на БСП също са гласували "за". Най-нисък относителен дял е ДПС - 1/3 от тях са подкрепили референдума, останалите или не са го подкрепили, или са гласували с "не", обяви Георгиев.
Според Петър Живков от Института за социални изследвания и маркетинг MBMD, който следи вота в градовете София, Пловдив, Варна и Стара Загора, на балотажа в Пловдив ще се активизират допълнително не повече от 5% от избирателите.
Не е изненада балотажът в Пловдив, имайки предвид развитието на предизборната кампания. Срещу кмета на Пловдив се изля доста негативна информация, но въпреки това той постигна един по-добър резултат на тези избори, отколкото на предходни избори. Изборите ще бъдат решени от избирателите, които са излезли на първия тур и просто ще има преливане на гласове от различни партии към съответния кандидат. Специално за Пловдив, разликата, с която води Иван Тотев, е много голяма, така че, най-вероятно той ще бъде евентуалният победител, кооментира Петър Живков.
От градовете, които "Галъп интернешънъл" следи при изборите, има два избора - в Благоевград и в Бургас и два балотажа - в Шумен и въвВидин. Социологът Първан Симеонов припомни, че съотношението между политическите сили, показано на вчерашните избори, е такова от месеци наред, но все пак се наблюдава повишаване на влиянието на ГЕРБ по места, и добави: Трябва да се погледне и към националистическия сектор, където бяхме свикнали да има различни хегемони в лицето на "Атака", после на НФСБ, сега като че ли ВМРО изпъква, ако са верни изчисленията и на други колеги. ВМРО показа ярки кандидатури за кметове, включително тази изненадваща кандидатура във Видин, но трябва да се изчака балотажът, за да се види дали БСП продължава пътя си надолу или поне върви по равното.