Акад. Воденичаров: Дългата ваканция е от времената, когато децата са участвали в селскостопанската работа
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Октомври 2015 08:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Акад. Воденичаров: Дългата ваканция е от времената, когато децата са участвали в селскостопанската работа

/КРОСС/Според приетия вече Закон за предучилищно и училищно образование БАН ще участва в оценяването на учебниците. Във връзка с това председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров заяви в интервю за "Монитор": "Първо, няма да направим компромис с фактите. Второ, няма да отстъпим от националното звучене, което трябва да съдържат учебниците. В много от помагалата липсва точно това - националното чувство и хуманността. Не можем да изграждаме ново общество, ако младите хора не са възпитани в този дух."

Според председателя на БАН би било срамно от програмите по български език и литература да отпаднат произведения на Иван Вазов и Христо Ботев. 

"Изключването на произведения на Иван Вазов и Христо Ботев не може да се нарече олекотяване на учебните програми, а по-скоро оглупяване. Трябва да се прави разлика между олекотяване и оглупяване. В никакъв случай произведения на нашите класици не трябва да отпадат от учебните програми. Олекотяването трябва да се постигне по друг начин, може би чрез самото преподаване на учебния материал, в изискванията към учениците", коментира той. 

Предсдателят на БАН не одобрява възможността, която два новият закон, учителите да избират от неограничен брой учебници. Според него броят им трябва да бъде регулиран в зависимост от предметите. "Може ли да има например 10 учебника по математика, химия или физика? Това са точни науки, съдържанието би трябвало да е ясно и да има разлика само в начина на представяне на информацията", коментира той. 

Академик Стефан Воденичаров кментира и новото предложение на МОН за по-кратка ваканция на учениците, нещо, което самият той е препоръчал преди време в стратегическия документ на БАН „Възгледи за основните национални цели и устойчиво развитие". 

В резултат на кратката учебна година учениците ни имат и най-дългата лятна ваканция в Европа. Това е останало още от времената, когато децата са участвали в селскостопанската работа. Сега обаче реалностите са други. Според мен удължената учебна година трябва да има не толкова учебна, колкото възпитателна цел. Децата трябва да участват в различни културни мероприятия - да посещават музеи, галерии. Мисля, че и родителите биха били доволни, ако знаят, че има кой да се грижи за децата им, защото тяхната отпуска не е три месеца, каза академик Воденичаров. 

Председателят на БАН подкрепя и идеята за веручение в училище. 

Ние със Съвета на религиозните общности и синода на православната църква сме обсъждали въпроса с вероучението и сме направили предложение такъв предмет да има. Идеята е в началото да се изучава културна история на религията. След това, в зависимост от семейните традиции, всеки ученик да избира едно от четирите направления - православие, ислям, юдаизъм, а тези деца, които не изповядват нито една от тези религии, да продължат да изучават културна история, каза той.