Програмата за сътрудничество между България и Турция за периода 204-2020 г. стартира само два месеца след одобрението й
Секция: ИКОНОМИКА
27 Октомври 2015 16:42
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Програмата за сътрудничество между България и Турция за периода 204-2020 г. стартира само два месеца след одобрението й

/КРОСС/ Само два месеца след одобрението на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция за периода 2014-2020 г. тя стартира реално, заяви при откриването на първото заседание на Съвместния комитет за наблюдение на програмата заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова. 

По време на заседанието бяха разгледани и одобрени пакет документи, които ще позволят стартиране на дейностите по програмата с общ бюджет 30 млн. евро и които ще допринесат за икономическото развитие на трансграничния регион между България и Турция. Обсъдени бяха правилата за работа на съвместния комитет, комуникационната програма и плана за изпълнение на техническата помощ до края на тази година.

Съвместният комитет одобри първия пакет насоки за кандидатстване с проектни предложения по двете приоритетни оси програмата - околна среда и устойчив туризъм, на обща стойност над 11 млн. евро. Надявам се да подкрепим ключови инвестиции за регионите, които да допринесат за постигане на икономическо развитие и растеж в регионите и за създаване на трудова заетост, каза заместник-министърът.

Деница Николова отчете, че в хода на изпълнение на програмата за сътрудничество между България и Турция за периода 2007-2013 г. са обявени три публични покани за набиране на проектни предложения и са сключени 130 договора за над 30 млн. евро, част от които все още са в процес на изпълнение и трябва да бъдат реализирани до края на следващата година.

Постигнатите индикатори доказват необходимостта от съществуването на тази програма и възможностите за развитие на пограничните региони, които дава тя, подчерта заместник-министърът. Тя информира, че със средства от нея са реализирани над 50 общи културни мероприятия, създадени са 16 обучителни центъра, 74 работни места и над 250 обучителни връзки. Изготвени са 23 съвместни плана за опазване на околната среда и 20 мрежи със същата цел. Подкрепени са над 10 инфраструктурни проекта за подобряване на достъпа, чрез които да се повиши интереса към граничния регион, създадени са 14 екомаршрута и 25 туристически дестинации.