Христо Иванов: Пълна отмяна на депутатския имунитет не е препоръчителна
Секция: ПОЛИТИКА
27 Октомври 2015 17:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Христо Иванов: Пълна отмяна на депутатския имунитет не е препоръчителна

/КРОСС/ Министърът на правосъдието Христо Иванов отказа да коментира по същество предложението на ГЕРБ за нови промени в Конституцията, с които да отпадне депутатският имунитет. Иванов ще заяви мнението си, след като бъдат обявени по-конкретни намерения. 

Министърът на правосъдието каза това преди извънредното заседание на Висшия съдебен съвет, на което ще бъде обсъждан бюджетът на съдебната власт за 2016 година.

Очакванията на министър Иванов е да се ориентира какво точно ще се предлага - дали отпадане на текстовете в Конституцията извън депутатската защита за изказвания в парламента или във връзка с политическата дейност на народните представители, или ще се върви към промени, свързани с облекчаване на процедурата по сваляне на наказателната неприкосновеност на народните представители, която парламентарният шеф Цецка Цачева нарече тромава.

Правосъдният министър е категоричен, че трябва да има много внимателен подход към този въпрос и че пълна отмяна на депутатския имунитет не е препоръчителна. Такава пълна отмяна на този етап не се обсъжда.

Христо Иванов похвали институциите за активизирането им по темата „Волен Сидеров", но отбеляза, че до последните скандали е можело да не се стигне, ако подобна активизация е била налице и по-рано.

Според председателя на ВАС Георги Колев, който е и наказателен съдия, депутатите се нуждаят от пълния размер на разписаната в Конституцията наказателна защита, а процедурата за сваляне на имунитетите е работеща. Той смята още, че такъв имунитет трябва да имат не само депутатите, но и магистратите.

Преди време имунитетът на магистратите бе сведен до функционален, т.е. във връзка с извършването на тяхната работа.

Според неофициална информация към 15 ч., Десислав Чуколов и Волен Сидеров нямат намерение да се откажат доброволно от имунитетите си, така че най-вероятно на депутатите ще им се наложи за първи път в рамките на този екип на парламента да сформират специална комисия, която да се заеме със случая.