Без задължителна история в XII клас, ще се учи повече български и математика
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Октомври 2015 21:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Без задължителна история в XII клас, ще се учи повече български и математика

/КРОСС/ Историята вече няма да е задължителна във втория гимназиален етап. Досега е имало часове в XI клас. Българският език е с повече часове в XII клас. Досега в XII клас няма часове по математика, а вече са предвидени. В началния курс обаче часовете по физическо са намалени, предвижда проектонаредбата за учебния план, публикувана за обсъждане на сайта на Министерството на образованието.

В основната степен учебните предмети, изучавани в задължителните часове, както и разпределението на учебното време между тях по класове и етапи са едни и същи за всички видове училища и се определят с рамков учебен план. Според него български език и литература се учи 910 часа от I до IV клас. Математиката е 262 часа.
Учебните планове по новия документ влизат в сила за учениците, които през 2016/2017 г. постъпват в I и V клас, учениците, които през 2017/2018, 2018/2019 и 2019/2020 постъпват в I, V и VIII клас, както и учениците, които през 2020/2021 постъпват в VIII клас.
До 40 учебни часа седмично от задължителната и избираемата подготовка са записани за обучението чрез работа (дуалната система) в XI и XII клас. В часовете се включва и времето за практика на определеното работно място. За останалите са от 22 (за първокласниците) до 32 (от VIII до XII клас). Учебните седмици от I до III клас са 32, а от IV до VI - 34. 36 са учебните седмици от VII до XI клас, 38 - в XI клас, и 31 - за XII клас, от които в професионалните гимназии и в паралелките за придобиване на професионална подготовка 2 седмици са за производствена практика.

Това всъщност е крачка назад от обявеното в петък, според което първокласниците щяха да приключват чак на 15 юни. Според последния вариант краят на учебната година за тях ще е в края на май. Миналата седмица от МОН бяха обявили още, че учебните седмици от I до IV клас ще са 34, от V до XI - 36, а в XII - 31.
За всяка учебна година министърът утвърждава списък на познавателните книжки, учебниците и учебните комплекти, които може да се използват в системата, пише в проектонаредбата за учебниците.
Списъкът на учебниците се публикува на сайта на МОН
От 1 до 10 декември издателствата, които ще разпространяват одобрените учебници, подават документи за включване в списъка.
Езикът на учебниците задължително трябва „да съответства на книжовните норми на българския с изключение на чуждите езици".
Базата данни с оценители трябва да се съгласува с председателя на БАН.