Мая Манолова: Няма съвършен закон, Изборният кодекс може да бъде поправен
Секция: ПОЛИТИКА
28 Октомври 2015 09:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мая Манолова: Няма съвършен закон, Изборният кодекс може да бъде поправен

/КРОСС/ Лошата организация с предаването на изборните книжа в общинските избирателни комисии постави на дневен ред въпроса за нови промени в Изборния кодекс.

Няма закон, който да е съвършен, не е съвършен и Изборният кодекс. Няма проблем дефектите, които той е показал, да бъдат поправени, коментира в ефира на БНР омбудсманът Мая Манолова, която беше председател на комисията, изработила правилата, по които гласуваме сега.

Аз разбирам желанието на политиците, основно, а и на някои от институциите, ангажирани с провеждането на изборите, да си потърсят виновник, да се опитат да прехвърлят отговорността. Аз никога не съм бягала от отговорност и за разлика от тези, които даваха интервюта, бях в "Арена Армеец" три пъти, така че мога да кажа от първо лице това, което очевидно виждаха и хората в залата, ангажирани с изборния процес, и това, което трябваше да види ОИК-София, която беше организатор на този процес. Абсолютно нормално е да бъде увеличен броят на хората, които приемат изборните книжа и протоколи, коментира Мая Манолова.

Тя отрече броят на членовете на ОИК-София да е бил намаляван.

Законът изрично дава възможност да бъдат назначавани експерти, сътрудници, специалисти за конкретна задача. ОИК-София е поискала 136 експерти и те са ѝ били разрешени от ЦИК. Те са били назначени. Просто трябваше в изборния ден те да бъдат включени в изборния процес, каза още Манолова.

Проф. Михаил Константинов - председател на Съвета на директорите на "Информационно обслужване", които обработват изборните резултати, обясни, че има протоколи, които още не са предадени в ЦИК.

Софийската ОИК чака още няколко секции, за да изпълни закона. Тя знае резултатите, но трябва да донесе физически 1500 протокола в ЦИК, посочи той.

Във връзка с очаквания голям брой недействителни гласове от местните избори проф. Константинов посочи:

Когато се говори за толкова голям брой недействителни гласове, трябва да се има предвид, че някъде се провеждат по пет избора. Между 3 и 5 избора средното е 4. Така, че нека бъдем така добри да разделим това число на четири, защото това е сумата недействителни гласове в четири избора. Така, че става въпрос вероятно от порядъка на 100 хиляди гласа, което е около 3-4%. Неприятно е, но във Франция, например, са 5%.

Според проф. Константинов големият брой недействителни бюлетини са резултат от грешки, незнание, драскане . Има и недействителни преференции.

Той каза, че избирателната активност в страната на местните избори е била около 50%.

Оспорване на резултати не очаквам, а дори и да има те няма да минат, защото няма нарушения, които да имат естеството да провалят изборен резултата, посочи проф. Константинов.

Според него ОИК - София не бива да се мести в зала 3 на НДК, каквато информация се появи, защото е крайно неподходяща