/КРОСС/ Лошата организация с предаването на изборните книжа в общинските избирателни комисии постави на дневен ред въпроса за нови промени в Изборния кодекс.
Няма закон, който да е съвършен, не е съвършен и Изборният кодекс. Няма проблем дефектите, които той е показал, да бъдат поправени, коментира в ефира на БНР омбудсманът Мая Манолова, която беше председател на комисията, изработила правилата, по които гласуваме сега.
Аз разбирам желанието на политиците, основно, а и на някои от институциите, ангажирани с провеждането на изборите, да си потърсят виновник, да се опитат да прехвърлят отговорността. Аз никога не съм бягала от отговорност и за разлика от тези, които даваха интервюта, бях в "Арена Армеец" три пъти, така че мога да кажа от първо лице това, което очевидно виждаха и хората в залата, ангажирани с изборния процес, и това, което трябваше да види ОИК-София, която беше организатор на този процес. Абсолютно нормално е да бъде увеличен броят на хората, които приемат изборните книжа и протоколи, коментира Мая Манолова.
Тя отрече броят на членовете на ОИК-София да е бил намаляван.
Законът изрично дава възможност да бъдат назначавани експерти, сътрудници, специалисти за конкретна задача. ОИК-София е поискала 136 експерти и те са ѝ били разрешени от ЦИК. Те са били назначени. Просто трябваше в изборния ден те да бъдат включени в изборния процес, каза още Манолова.
Проф. Михаил Константинов - председател на Съвета на директорите на "Информационно обслужване", които обработват изборните резултати, обясни, че има протоколи, които още не са предадени в ЦИК.
Софийската ОИК чака още няколко секции, за да изпълни закона. Тя знае резултатите, но трябва да донесе физически 1500 протокола в ЦИК, посочи той.
Във връзка с очаквания голям брой недействителни гласове от местните избори проф. Константинов посочи:
Когато се говори за толкова голям брой недействителни гласове, трябва да се има предвид, че някъде се провеждат по пет избора. Между 3 и 5 избора средното е 4. Така, че нека бъдем така добри да разделим това число на четири, защото това е сумата недействителни гласове в четири избора. Така, че става въпрос вероятно от порядъка на 100 хиляди гласа, което е около 3-4%. Неприятно е, но във Франция, например, са 5%.
Според проф. Константинов големият брой недействителни бюлетини са резултат от грешки, незнание, драскане . Има и недействителни преференции.
Той каза, че избирателната активност в страната на местните избори е била около 50%.
Оспорване на резултати не очаквам, а дори и да има те няма да минат, защото няма нарушения, които да имат естеството да провалят изборен резултата, посочи проф. Константинов.
Според него ОИК - София не бива да се мести в зала 3 на НДК, каквато информация се появи, защото е крайно неподходяща