Правителството одобри мерки за улесняване достъпа на гражданите до плащания към бюджетни организации чрез ПОС-терминали
Секция: ИКОНОМИКА
28 Октомври 2015 12:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Правителството одобри мерки за улесняване достъпа на гражданите до плащания към бюджетни организации чрез ПОС-терминали

/КРОСС/ Министерският съвет одобри мерки, които първостепенните разпоредители с бюджет да предприемат своевременно във връзка с въвеждането и прилагането от бюджетните организации на картови плащания чрез терминални устройства ПОС, обслужвани по реда на чл. 4, ал. 1 от Закона за ограничаване на плащанията в брой.

Министерството на финансите осигури необходимите условия за внедряването и прилагането в публичния сектор на картови плащания чрез ПОС-терминални устройства, като разработи правната рамка и конкретни указания за прилагането на съответните нормативни разпоредби. За постигането на поставените цели при въвеждането на картовите плащания това е необходимо, но не е достатъчно условие, тъй като инициативата за реалното въвеждане и прилагане на тази форма за плащане е на съответните бюджетни организации. С указанията на Министерството на финансите за изготвянето и представянето на тримесечните отчети за касовото изпълнение на бюджета текущо се напомнят изискванията за приоритетно прилагане на картовите плащания от бюджетните организации, предоставящи административни услуги на значителен брой физически и/или юридически лица. Обърнато бе внимание, че определянето на броя на ПОС-терминалите за всяка бюджетна организация следва да се основава на анализ „разходи-ползи", с оглед да се осигури оптимално обслужване на лицата чрез ПОС-терминали при минимален размер на разходите за сметка на бюджета. Въпреки това, от предоставената информация за напредъка по въвеждането на картови плащания се установи, че в недостатъчна степен се използват вече инсталираните терминални устройства ПОС.

В условията на нарастващо търсене от страна на гражданите на този безплатен за тях начин на плащане при алтернатива банков превод за уреждане на тяхното задължение, е очевидна необходимостта от оценка и анализ по отношение неусвоен капацитет и възможности за използването на инсталираните ПОС-терминали.

Поради това, правителството одобри мерки, според които първостепенните разпоредители с бюджет следва да извършат преглед, оценка и анализ за степента на внедряване и прилагане на плащанията по реда на чл. 4, ал. 1 от ЗОПБ за системите си и ефективността от тяхното прилагане. В срок до 2 декември трябва писмено да уведомят Министерството на финансите за резултатите от извършения анализ, включително причините за констатираните проблеми и планираните мерки за тяхното преодоляване.

Необходимо е първостепенните разпоредители с бюджет да предприемат мерки за по-добро информиране на физическите и юридическите лица за осигурената от тяхна страна възможност за извършване на картови плащания и да насърчат тяхното използване, включително с поставяне на подходящи съобщения на определените за това места (информационни табла и др.), както и на местата, определени за плащане на съответните задължения. Следва да се осъществява и текущ контрол от първостепенните разпоредители с бюджет на дейностите, свързани с въвеждане и прилагане на картовите плащания, и ефективността от тяхното прилагане, в това число и чрез включване на въпроса в обхвата на плановете за извършване на вътрешен одит в съответните бюджетни организации.