/КРОСС/ Оманският фонд трябва да заведе иск заради фалита на Корпоративна търговска банка срещу Цветан Василев, а не срещу българската държава, заяви финансистът проф. Валери Димитров в интервю за БНР.
Единственият аргумент, който може да има правна стойност срещу държавата, е, че според законодателството Фондът не е успял да защити правата си и да обжалва съдебните решения в качеството си на акционер.
Искът за 150 милиона евро, заведен от Оманския фонд пред Арбитражния съд във Вашингтон, е наистина неоснователен, заяви Димитров: „Каузата на Оманския фонд е крайно съмнителна, в морално и в юридическо отношение. Оманският фонд е акционер в КТБ и би следвало да знае практиките на банката по отношение на кредитния й портфейл. Оманският фонд, като акционер с определено дялово участие 30%, има достатъчно правни инструменти, за да се обърне към основния акционер на банката - дружеството „Бромак", и този, който е притежател на акциите в „Бромак" - председателят на Надзорния съвет Цветан Василев, за обезщетението, за вредите, които са причинени.
БНБ е защитена от закона с имунитет срещу съдебни искове за надзорните ѝ решения - освен ако не се докажат злоумишлени действия, коментира още проф. Димитров: „Съответно, ако се докаже, че БНБ, като надзорниците, нейни длъжностни лица, умишлено - обаче трябва да се докаже, което е много трудно, са допринесли за щетите, причинени на кредитори и на акционери, тогава има основание за подобно нещо.
Оманският фонд обаче има основание за недоволство, защото законът не му е позволил да упражни акционерните си права.
Тоест, да атакува отнемането на лиценза. Това за мене, като юрист, е изключително спорно, заяви финансистът проф. Димитров.