/КРОСС/ Основна цел на законопроектът за държавния бюджет за 2016 г. е запазване на фискалната стабилност и намаляване на разликата между приходната и разходната част, отворила се през неблагополучията 2014 година, каза министърът на финансите Владислав Горанов след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество във връзка с бюджета за 2016 година.
Разчетите от пролетта показваха, че можем да намалим дефицита до 2,5% от БВП до следващата пролет, но сега предлагам ускоряване до 2,1%, което е напълно постижимо. Ако работим по същия начин, може да имаме балансиран бюджет още през 2018 г., свеждайки дефицита на консолидирания бюджет до 1% от БВП.
В бюджета за 2016 г. година е заложено намаляване на дефицита до 2,1%, за което финансовият министър е оптимист. По време на заседанието на НСТС той обяви, че дефицит от 3% от БВП няма да може да бъде постигнат заради увеличаване на разходите и трансферите в държавния бюджет в края на годината и стойността ще остане около 3,1% или повече. „Това е най-консервативната прогноза", коментира той.
„Усилието да се намали размерът на бюджетния дефицит не е самоцел. То идва в отговор на необходимостта бюджетният дефицит да бъде финансиран през увеличаване на държавния дълг. В този смисъл, колкото по-бързо успеем да сближим приходната и разходната част на бюджета, толкова по-малко ще са опасенията и упреците, че държавният дълг расте, непропорционално", посочи Горанов.
Приоритет през следващите години ще бъде стремежът към намаляване на дефицита на консолидираната фискална политика, тъй като със същия размер неминуемо расте и държавният дълг, изтъкна Горанов.
Бюджет 2016 г. успява да изпълни основните си социални функции. Има и увеличение на разходите за персонал в някои системи - най-вече в средното образование, в социалните системи. Като отражение на немалкото, което те постигнаха през 2015 г. и като допълнителен стимул за работа, сме предложили средствата за персонал в приходните агенции да нараснат с 5%,", заяви Горанов.
Правителството планира да обсъди трите законопроекта, които регламентират бюджета за следващата година, на заседание на Министерския съвет в петък и в късния следобед да ги входира в Народното събрание, съобщи Горанов.
„Винаги съм застъпвал тезата, че бюджетът не прави реформи, той е инструмент за такива. Целта, заради която се създаде правителството - да провеждаме реформи и да подобряваме живота на хората, а не просто да управляваме едни министерства, ще бъде реализирана с по-добри темпове през следващата бюджетна, календарна, житейска година", допълни Владислав Горанов.