Тия в Брюксел къде се намират?
Секция: Анализи
30 Октомври 2015 11:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тия в Брюксел къде се намират?

/КРОСС/ На вечеря в Брюксел балкански и централноевропейски лидери се забавлявали с гатанка, която в груб превод на български би трябвало да звучи така: Дойде накокържан, напусна като попържан". Не се разбра за кого се е отнасяла, защото нашият премиер Бойко Борисов не дочака вечерята и си тръгна разлютен почти едновременно със сръбския си колега Александър Вучич веднага след официалната част на срещата късно в неделя на 25 срещу 26 октомври. Но дори в изисканите среди обикновено се злослови за отсъстващите.

И Борисов, и Вучич твърдяха, че срещата не е постигнала общо съгласие как бежанците да бъдат забавени по балканския си път към Централна Европа, за да не тежат на Австрия, Германия и други богати западни страни през зимата. Щом се разсъмна на другия ден, се видя, че всички са подкрепили плана от 17 точки на председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, който предвижда балканците да осигурят още 100 хилядиместа за временно" настаняване на бежанци, докато западните държави им дадат списък кого биха взели за по-дълго.

Принципът е: вие ги регистрирайте, а ние ще ви кажем какво да ги правите. Ако ви натежат финансово, ще ви отпуснем заеми при изгодни условия. Няколко месеца 28-те държави от ЕС спориха как да си разпределят 160 хиляди бежанци, а сега за една вечер на среща в неофициален формат бяха записани 100 хиляди само на балканските страни, включително и на някои неприети в ЕС. Излиза, че сбирката не е била предназначена за преговори, а за възлагане на задачи.

За първи път премиерът Борисов осъзна, преди да тръгне, за какво го канят онези, с които толкова обича да се снима прегърнат и милуван. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, който през лятото му прати писмо със саморъчно изрисувано сърчице, отново го обсипа пред фотографи с любвеобилност. Но не можа да стопи публично студенината, която Борисов носеше от Банкя, където заяви: Позицията ни както винаги ще бъде много твърда (...) Който иска, да приеме колкото желае (бежанци - бел. ред.)". Няколко часа по-късно той се върна от Брюксел с думите: "Категорично не съм съгласен с формулировката да взимаме заеми от международни финансови институции, за да се оправяме с бежанската вълна. Някои държави могат да се изкушат със заеми да вдигнат дефицита и след една година пак да отидем да говорим пък за финансова криза".

Ето пример за държавническа и европейска мъдрост - не бива чрез една криза да се предизвиква друга! Щеше да е добре мъдростта да личи и в делата на Борисов. Но за негов лош късмет ден по-рано излезе статистика на Евростат, според която България е първенец в ЕС по ръст на дълга.

Задълженията на държавата ни са нараснали с над 8% само за годината, през която ни управлява второто правителство на Борисов. До завръщането му на власт българската държава е дължала на кредиторите си 16,52 млрд. евро, а година по-късно вече има да дава над 24,35 млрд. евро. Скокът от 8 млрд. евро (16 млрд. лв.) така и не бе защитен с разумно обяснение, особено като се съчета със самохвалство, че правителството е постигнало бюджетен излишък. Оправданието с фалита на КТБ щеше да е убедително, ако бе подкрепено с реални действия срещу виновниците.

Борисов обича да се превъплъщава в различни роли според сцената, където се явява. През януари 2012 г. той гостува в Германия и даде пример за европейско послушание, който може да се изучава в дипломатическите академии. Тогава изрече знаменитата си фраза: Когато канцлерът говори, аз слушам и изпълнявам". Целта му бе да размекне сърцето на канцлерката Ангела Меркел, защото й поиска подкрепа в разгара на гръцката криза за намаляване от 20% на 5% на националното съфинансиране от България по проектите от европейските фондове. Аргументът му бе железен: Ние сме една от трите най-дисциплинирани държави в Европа". Според него България трябваше да бъде възнаградена за прилежността си, след като такова изключение бе направено за недисциплинираните държави. Ако излезе със същия аргумент днес, вече ще е не просто железен, а направо закален, защото благодарение на финансовата си "дисциплина" вдигна дълга на България от 20% на 28%. И никакви бежанци не дърпаха за джоба държавата. Просто Борисов по своя инициатива реши да бръкне по-дълбоко. Сега ни предлага сценката на финансово угрижен държавник, който се съпротивлява на външния натиск и отстъпва последен. Но когато си тръгва пръв от срещата за бежанците, а на другия ден разбираме, че е подкрепил общата декларация, става ясно, че пръв се е съгласил с нея, а не че пръв я е отхвърлил. Сърдитият му тон към европейските лидери, които с лекота го притискат, има предназначение да го оправдае пред собствения му народ, който така или иначе ще плати сметката и за бежанците, както му бе записана сметката на ограбената банка КТБ. Не е изключено негови фенове да изпитат възхита от куража му да нахока и европейците, след като се разправи седмица-две по-рано с американците и руснаците.

Да се държиш с чужденците накокържан" (дума, която Борисов въведе в политическия речник), гъделичка националистическите страсти, но не помага на държавата. Грубият език в Брюксел нарушава дипломатическия протокол, както Волен Сидеров нарушава в НАТФИЗ правилата за добро поведение. Няма значение, че Борисов прави героичните си изпълнения в кулоарите пред български медии, за да бъдат забелязани специално в България, а в залата при закрити врати едва ли си позволява толкова твърда позиция". Важното е, че нито веднъж досега не е постигнал отстъпка за България, с която да го запомним. Иначе правилно се възмущава, че страната плати скъпо за членството си в ЕС, като се отказа от половината си ядрена енергетика, от тежката си химия и от много тецове, но възмущението му служи само колкото да хвърли отговорност върху предишни управляващи (без да им търси сметка). Разбира се, политическото безгръбначие в България не започва с Борисов и няма той да му сложи точка. Преди осем години бившият президент Георги Първанов много се гордееше, че успя да защити една буква в азбуката ни, като с твърдата си позиция, че ще наложи вето на Лисабонския договор, убеди ЕС да пише на български "евро" вместо еуро". След време може да се гордеем и с Борисов, ако ни посочи поне една дума в общ документ на ЕС, записана по негово настояване в интерес на България.

Да избягаш от вечеря или дори да не се явиш на официална среща, не е много героично. Неговият бивш министър на финансите Симеон Дянков редовно отсъстваше от срещите на Европейския съвет по финансовите въпроси. Но с това не си спечели по-голямо уважение в България. Проблемът на Борисов е, че дори когато присъства, пак е отсъстващ, защото нито общува с когото и да било пряко поради незнание на езици (на вечеря няма как да водиш посланика си за преводач), нито има решителност да защити официално българска позиция, разминаваща се с плановете на големите началници".

Пушилката пред българската публика може и да върши работа около избори, но и тя като софийската мъгла се стеле в ниското, а отгоре ясно се вижда докъде стигат постиженията му. След гневните изблици на Борисов можем да очакваме две неща: първо, заседяване на бежанците в България за по-дълго, доколкото се съгласи да участва в забавяне на бежанския поток", устремил се на запад; второ, увеличаване на външния дълг на България, защото едва ли ще пропусне да вземе нови заеми (с възмущение"), оправдавайки се както обикновено с Брюксел и международното положение. Няма нищо случайно, че ден след гневното му завръщане от Брюксел правителството огласи проектобюджет с искане за нов заем от 5,3 млрд. лв. догодина.

 

Светослав Терзиев

„Сега"