Училищата по изкуства на протест заради профилираното обучение
Секция: КУЛТУРА
30 Октомври 2015 12:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Училищата по изкуства на протест заради профилираното обучение

/КРОСС/Училищата с профилирано и разширено изучаване на изкуства, музика и изобразително изкуство и хореография излизат на протест на втори ноември, за да защитят разширеното им изучаване с достатъчен брой часове в различните етапи на обучение. В писмо до образователното ведомство специализираните училища посочват, че липсва правилно позициониране на този тип образование в училищата с профилирано и разширено изучаване на изкуства, което застрашава практическата реализация на този тип обучение.

Юлия Герасимова, директор на СОУ „Климент Охридски" в Добрич с разширено и профилирано изучаване на музика, изобразително изкуство и хореография изрази доволството си, че в предложения проект на държавните образователни стандарти двата предмета - музика и изобразително изкуства са заложени в първия гимназиален етап, което дава възможност за надграждането им в гимназиалното обучение. Герасимова изрази надежда, че в стандартите ще бъде регламентирано и индивидуалното обучение по музика, свързано с определен музикален инструмент или пеене.

Елена Търничкова, главен експерт по музика и хореография в дирекция „Образователни програми и образователно съдържание" в МОН обясни, че законът дава възможност всяка предметна област да бъде разположена в съответния етап на образование със съответния брой часове, така че да се постигне хармонично развитие на децата. Търничкова потвърди, че с новия учебен план се гарантира съществуването на профилираното обучение по изкуства. Тя уточни, че профилираните училища са предложили на министерството модел на финансиране на индивидуалното обучение по изкуства, за по-оптимално използване на единния разходен стандарт за един ученик.

Шестте часа, отделени за профилиращ предмет в 11-и и 12-и клас не са достатъчни за разгръщането на обучението, сподели Величка Николова, директор на столичното 144 СОУ „Народни будители".