/КРОСС/Хакерската атака срещу сайтовете на държавните институции в деня на изборите и референдума е насочена срещу електронното гласуване. Това обявиха заместник министърът на транспорта и информационните технологии Валери Борисов и блогърът и специалист по информационни технологии Иво Мирчев.
„Това беше първата мисъл, която дойде в моята глава от момента, в който ми се обадиха, че имаме проблем. Проблемът е имиджов, а не директен срещу изборите. Системата, която обработва резултатите от изборите, е физически отделена от света. Там няма начин за пробив", заяви Валери Борисов пред Нова телевизия.
„Поръчителите искаха да покажат, че електронното гласуване не е толкова сигурно. Но аз искам да напомня, че електронното гласуване е допълнителна възможност, а не последна алтернатива. Какво ще стане при някаква атака? Ами остава си възможността в самия ден на гласуване хората да отидат и да си пуснат бюлетините", добави Борисов.
„Проблем може да има в рамките на няколко минути. Хората са на изключително високо ниво. А технологиите, с които се обслужва електронното гласуване, предполагат то да бъде лесно защитено от атаки като тези срещу сайтовете на държавните институции", разясни Иво Мирчев.
„Това беше атака срещу електронното гласуване. Едва ли не - виждате ли, правим недостъпни сайтовете на ЦИК, МВР и ГРАО, а вие ще ми ходите да гласувате електронно! Използва се фактът, че масово хората не знаят каква е разликата между един сайт и система за електронно гласуване. И започват едни внушения. В Естония се гласува на приложение. Имало е хиляди такива атаки, но от 10 години никога не е опорочен изборът. Електронното гласуване никога не е било спряно. Възможно е за 10-ина минути да има по-труден достъп, но не и да се опорочи самото гласуване", разясни още Мирчев.
„Атаката дойде от много държави по целия свят, но това са заразени компютри. Едва ли някога ще се разбере кой е поръчителят на атаката. Това е почти невъзможно. Но е ясно, че поръчителят е от България. Това се разбра и от бързата реакция и атака срещу сайта на президента след неговото изказване по темата", каза Иво Мирчев.
„Хакването на сайтовете струва 10-12 хиляди долара. Смешни пари. Всеки, който може да си позволи тези пари и има интерес, може да е поръчител", каза Валери Борисов.