/КРОСС/ Спътник на НАСА засне на територията на Казахстан 260 геоглифа - гигантски земни геометрични фигури. Учените тънат в догадки за произхода и смисъла на тези знаци, съобщава RT.
Геоглифите в региона Тургай представляват квадрати, линии, кръстове и окръжности с размерите на няколко футболни игрища, пише NYT. Ориентировъчната възраст на съоръженията е 8 хиляди години.
Колосалните рисунки са открити през 2007 г. от казахския археолог-любител Дмитрий Деем с помощта на Google Earth. Първоначално той решил, че това са останки от съоръжения от времето на Съветския съюз. Археологът предполага, че рисунките са служили за наблюдение на движението на Слънцето, както в Стоунхендж.
„Никога не съм виждал нещо подобно. Това е великолепно!", казва Комптън Такър, старши научен сътрудник по биосферни изследвания във Вашингтон. Той и други учени предполагат, че гигантските съоръжения са дело на Маханджарската култура, процъфтявала по тези места през VII-V в. пр.н.е. Но учените не могат да обяснят задържането на номадите на едно място за период от време, който да позволи създаването на тези колосални конструкции.