„Пътувайте из България“ с 30 картини на Марио Жеков
Секция: КУЛТУРА
02 Ноември 2015 09:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Пътувайте из България“ с 30 картини на Марио Жеков

/КРОСС/Да пътуваш означава да отправиш път към себе си, но преди да тръгне по широкия свят в опознаване на себе си, човек трябва да познава собствената си страна и корени. И ако искате да се запознаете с красотите на нашата страна, с част от нейната история и традиции, не трябва да пътувате на далеч, а да посетите новата изложба в столичната галерия Нюанс. Тя е своеобразен реверанс към таланта на един от най-значимите български класици маринисти - Марио Жеков и повод да се представят непоказвани до сега негови творби. 

С нея се отбелязват и 60 години от смъртта му.

Експозицията, озаглавена „Пътувайте из България" е събрала около 30 негови картини с уникални кътчета от нашата страна, които са от различни творчески периоди. Заглавието не е случайно. По-голямата част от живота на автора преминава в пътуване и творчество. Наред с други страни, той обикаля България и любимото му Черноморие на юг и север, търсейки и опознавайки красотата на българската природа, на която посвещава голяма част от изкуството си.

В ретроспекцията ще откриете произведения с познати и не толкова познати дестинации - от планински върхове в Рила, през необикновени плажове и скали с разбиващи се в тях вълни, тихи брегове и заливи със самотни рибарски хижи и лодки от Несебър, Созопол, Калиакра и Балчик до селски дворове, ферми и жита, млади хора в народни носии, легендарни мостове и манастири.

Акцент в изложбата са три литографии - „Пътувайте по Дунава", „Проведите лето в Болгарии", „Посетете Калиакра". Това са рекламни плакати, свързани с туризма в България.
Правени през 40-те години на миналия век, те представляват интерес, не само защото ни разкриват една не толкова позната страна от неговото изкуство, а и защото дават информация за насоките в развитието на визуалността на плаката между 40-те и 50-те години на миналия век, период в който се формират първите средства за реклама у нас.

Оскар Уайлд е казал: "Истинската мистерия на света е видимото, а не невидимото". Голяма част от творците посвещават живота си в разгадаване на тази мистерия. Това е мисията и съдбата и на Марио Жеков, която той приема с радост. И ако тази изложба успее не само да зарази зрителите с красотата на България, но и да докосне сърцата им и да превърне всяка творба в пътешествие - до любимо място, до незабравимо преживяване, до вътрешния мир на всеки от нас, то тогава авторът е изпълнил мисията си.
Чрез тази експозиция, галерията се опитва да направи паралел в тенденциите на развитието на реклама през времето, когато твори Марио Жеков, и съвременната визия за туристическа реклама на България. Ако искате да проверите сами за себе си коя от двете визии е по-въздействаща заповядайте в галерия Нюанс.

Марио Жеков е български художник, живописец, маринист. Създава стотици картини, които го нареждат сред най-значимите майстори на морския пейзаж в българската живопис.
Роден е на 16 октомври 1898, в Стара Загора. През 1917 постъпва в Държавното художествено индустриално училище в (София сегашната Художествена академия ). През следващата година е мобилизиран и изпратен на фронта. Няколко месеца след това попада в плен край Дойран. Случайността го изпраща да учи живопис във Франция. През 1919 год. Марио Жеков постъпва в Парижкото рисувално училище. През 1921 год. заминава със свой приятел за Турция, където слага началото на първия си цариградски цикъл и рисува Босфора.
Членува в Дружеството на южнобългарските художници. От 1920 участва в дружествени изложби, реди самостоятелни експозиции в София и провинцията, но дълги години името му е по-известно извън България. На практика Марио Жеков прекарва почти целия си живот в пътуване из морските брегове - Ривиерата, Босфора, Черно море, Далматинското крайбрежие. Той е отдаден на морето и всичко, което прави, е за да стигне отново до него и да го рисува. Отвреме-навреме приема работа като художник -декоратор в Пловдивския театър , но единствената му цел е да дочака ваканцията и да тръгне отново към брега. Прави изложби в Париж, Прага, Букурещ, и навсякъде е приет с възторг. Получава награда на международната изложба-конкурс в Лайпциг през 1936 г.

През 1937 год. Марио Жеков заминава за Далмация. Адриатика го покорява и той остава там близо година и половина. В Дубровник рисува най-значимите си произведения. Творбите, създадени в и край Дубровник, му донасят изключителна популярност. Картините му се излагат в редица центрове на Хърватска. Дори и днес в Марио Жеков е един от най-популярните художници в Дубровник. През 1941 год. заминава за Гърция, за Беломорието и Егейско море, посещава Охрид.

През 1943 год. Марио Жеков се завръща в София. С помощта на художника Пенчо Балкански организира най-представителната си изложба. Част от нея показва в Букурещ, а през 1946 год. - в Стара Загора. През тези и следващите смутни години намира усамотение отново там - над разбиващите се в скалите вълни на морето. Липсата на откупки /единствено чуждестранните дипломати се сдобиват с негови творби/ го кара през 1951 година да приеме разработването на рекламни плакати и брошури за българското Черноморие и някои от забележителностите на страната.
Умира на 3 август 1955 година в София.