/КРОСС/Тези местни избори показаха, че управляващата коалиция е работеща, даже бих могъл да кажа прекалено добре работеща. За пръв път след промените БСП на много места отива на трето-четвърто място и на балотажите битката основно беше в дясно.
Това депутатът от ГЕРБ Методи Андреев коментира местните избори в сутрешния блок на ТВ7.
Може да се каже, че на балотажа политиката отстъпи малко на заден план и затова се получиха и някои изненадващи резултати, защото наблюдавахме мажоритарния вот на избирателите за кандидатите, които се бяха класирали за втория тур. Факт в подкрепа на това са резултатите в Пловдив и Добрич, в които видяхме стопяването на разликата между Иван Тотев и Славчо Атанасов и обръщането на резултата в Добрич, каза Андреев.
Факт е, че в Плевен имаше сигнали за купуване на гласове, подавани както от страна на ГЕРБ така и от страна на Реформаторския блок, и ако трябва да има извинения, то те би трябвало да са и от двете страни, каза от своя страна Настимир Ананиев, депутат от Реформаторския блок.
Но не това е важното в случая, а по-важното е, че резултатите от местния вот показват, че управляващата коалиция е стабилна - и ГЕРБ, и Реформаторския блок повишават доверието си, подчерта той.
Аз лично съм много доволен от резултата на блока, защото ние направихме един своеобразен хетрик - ние се явяваме за трети път заедно на избори - преди изборите винаги ни отписваха, винаги ни вкарваха в интриги и казваха, че ще се провалим и ние всеки път опровергаваме и показваме, че това няма да се случи, каза още депутатът.
Местните избори са база и дават възможност за различни интерпретации. Аз от вчера гледам как всички казват как те са спечелили, а само БСП са загубили. Според мен резултатите и активността на гражданите показват, че всички партии губят, а коя точно и с колко е вече въпрос на анализи. Това каза от своя страна Станислав Владимиров, организационен секретар на БСП. Нека изчакаме да мине малко еуфорията от изборните резултати и да седнем след това да направим анализ на изборите и да си зададем въпроса дали и занапред искаме да се провеждат подобен тип избори, защото ние видяхме много малко политически платформи и идеи на тези избори, каза още Владимиров. Лошото е, че изборите в България все повече започват да приличат на технология, коментира той.