/КРОСС/Утвърдихме резултата на Реформаторския блок, постигнахме важни пробиви в Добрич, в Плевен, в Чепеларе, в няколко района в София. Това показва, че когато пристрастията се загърбят, РБ е силен. Това каза в ефира на БНТ проф. Даниел Вълчев, като добави, че изборите бяха и тест за способността на партиите от РБ да работят заедно.
Вълчев подчерта, че освен успехи, РБ е допуснал и грешки, които трябва да бъдат отчетени. Късно беше взето решение за единна регистрация за явяване на изборите, близо една година не беше свикван основният колективен орган на РБ - Изпълнителният съвет, посочи той.
Това доведе до някои кандидатури, които не получиха сериозна подкрепа. По думите на Вълчев такъв е случаят със София, въпреки личните качества на кандидата на РБ, който е нормален и свестен човек.
Вълчев подчерта, че РБ има слаби резултати във Варна и Пловдив, които се дължат на недобра тактика и преценка при подбора на кандидатите и надценяване на подкрепата. В Пловдив беше грешка да се подкрепя вторият кандидат на ГЕРБ, подчерта Даниел Вълчев. По думите му подкрепата за кандидати за кметове със спорно име като например досегашния кмет на Хасково, също са създали проблем за РБ.
Според Вълчев, част от потенциалните поддръжници на РБ са останали пасивни, защото цяла година очакват по-категорични реформи. Не може голямата част от парата да отива в свирката на парахода и да се чудим защо върви бавно, подчерта той и добави, че мислещите хора следят РБ и искат да видят резултати, което ще донесе повече доверие в Блока.
На изборите се съревноваваха два подхода. Единия е да се говори на твърдите ядра на партиите. Този подход беше отхвърлен. Подходът на ДБГ беше да се издигат хора, които да говорят и да търсят доверието на всички граждани - тогава печелиш, каза Вълчев.
Попитан за Плевен и размяната на обвинения там, Даниел Вълчев посочи, че докато в с. Буковлък,известно като ромска крепост, се отчитат 1900 гласа за ГЕРБ срещу 30 гласа за Спартански, Найден Зеленогорски е извикан в Икономическа полиция в Плевен да дава обяснения по абсурдни обвинения.
Попитан за президентските избори и дали ще са кандидатира на тях, Вълчев каза, че на този етап разглежда това като шега. Според него несъстоятелен е аргументът РБ да търси съюз с ГЕРБ за излъчване на десен президент. България и в момента има десен президент, каза Вълчев. Според него въпросът е друг - дали РБ ще се наложи като партньор, но и алтернатива на ГЕРБ или ще се самосведе до присъдружна организация - нещо като някогашното БЗНС по времето на Живков, с няколко министри със служебни коли, заместник-председател на НС и място на края на президиумите, каза Вълчев, добавяйки, че за ДБГ второто е напълно неприемливо.