Румен Дечев: Най-важният фактор за защита на християнска Европа днес е руската мироопазваща операция в Близкия изток
Секция: Интервюта
02 Ноември 2015 16:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Румен Дечев: Най-важният фактор за защита на християнска Европа днес е руската мироопазваща операция в Близкия изток

/КРОСС/ Актуално интервю за rusofili.bg от Румен Дечев - историк и политолог, журналист, водещ на предаване „История и политика" по радио „Бинар", граждански активист, председател на гражданска група „Народно социално движение".

- Откъде възникна идея да бъде номиниран руския президент Владимир Путин за Нобеловата награда за мир?

Тази идея се появи по време на едно мое предаване, което беше свързано с войната в Сирия и бежанската криза. Известно е, че тази криза е породена от днешните конфликти в Близкия изток, че тя застрашава в много голяма степен цяла Европа, особено България, която се намира на границата на Европа с Близкия изток. Знаем, че ИД определи Балканите като най-близка цел на своите завоювания (България също влиза в тази област). В западните медии, например, вестник „Билд" и др., се коментираше евентуална кандидатура на германския канцлер Ангела Меркел за Нобелова награда за мир. Основание се намираше в позицията й по повод на бежанската криза. В какво се изразяваше отношението на германския канцлер към бежанската вълна? Ангела Меркел в голяма степен се яви подстрекател на тази вълна, тя със своите недомислени (или добре обмислени) изказвания създаде впечатление сред хората в много региони по света, специално в Азия и в Африка, че имигрантите са добре дошли в Германия.

- Да, тя отправи покана...

- Отправи покана за милиони имигранти да влязат в Германия. Това беше използвано и се превърна в голяма заплаха за Европа и България. В същото време започна мироопазващата операция на руски войски в Сирия, която цели да унищожи основния агресор в региона, тази ракообразна структура, наречена „Ислямска държава". С помощта на военната подкрепа за Сирия Русия помага да се унищожи основната причина за тази „бежанска" вълна. Много добре помним случая с убития афганистанец, близо до българо-турска граница. Той показва, че това не са бежанци от региона на военните действия, а хора, които мигрират по различни причини, те може да са съпричастни и към структурите на ИД, които отиват да завладеят християнска Европа. Най-важният фактор за защита на християнска Европа днес е руската мироопазваща операция в Близкия изток. И съвсем логично е руският президент - инициатор и основен вдъхновител на тази операция - да бъде номиниран за Нобелова награда за мир. Това ще бъде справедливо в много по-голяма степен, отколкото коментираните номинации на други кандидати.

- Какво е ролята на Русия в световен мащаб?

- Русия днес възпрепятства агресията. Знаем примери за тази агресия, инициирана от определени кръгове на световния финансов елит, който командва някои сегменти в правителството на САЩ и службите за сигурност. Те предизвикаха тези „демократични" революции в Близкия изток, които създадоха условия за възникване на ИД, те въоръжават и обучават терористите. И сега, според мен, този финансов елит и неговите платени слуги в различните държавни и международни структури продължават да съдействат за проникване на терористите в Европа. Руските действия служат на целия свят, на всички хора, които желаят мир, нормални международни и междудържавни отношения, включително и в такъв смутен регион, като Балканите.

- Какви са възможните решения за сирийския конфликт днес?

- Конфликта в Сирия може да се реши по един единствен начин: укрепване законното правителство на президента Башар Асад. Съпричастен съм с действията на гражданските организации, подкрепящи Сирия срещу агресията, и познавам ситуацията в региона. Мироопазващата операция на руските войски се осъществява по искане на сирийското правителство, такова искане имаше още към срещата на БРИКС в Южна Африка. Мироопазващата операция е логично последствие от събитията, които се развиват в Сирия, и от желанието на Русия, която има своите стратегически интереси, да се установи мир в района на Близкия изток. Намесата на Русия развали плановете на инициаторите за създаването на ИД. Предложението, Владимир Путин да стане носител на Нобеловата награда за мир, не е въпрос на желание на руския президент, това не е и въпрос на решение единствено на Нобеловия комитет в Норвегия, това е въпрос на проверка на нашата ценностна система. Дали в нашия смутен свят ще могат да се установят ценностни норми, които да помогнат на хората, да живеят мирно и добросъседски помежду си. Смятам, че това предложение трябва да бъде подкрепено от българската общественост и от световната общественост също.

- Къде можем да намерим това предложение?

- На сайта на радио Бинар, рубрика „История и политика". В коментара под предаването „Спор за Сирия" с участието на проф. Владимир Чуков.

 

Интервюто на Олга Тенева