/КРОСС/Генералният директор на ЮНЕСКО и главният международен кореспондент на СNN Кристиан Аманпур подкрепиха независимостта на журналистите по цял свят
„Ако независимата журналистика бъде накарана да замълчи, ще бъде отнета възможността за функциониране на гражданското общество, което е стълб на всяко свободно и демократично общество. Ако бъде убит вестоносецът, ще бъде подкопана силата на демокрацията." Това заяви главният международен кореспондент на СNN Кристиан Аманпур, която е посланик на добра воля на ЮНЕСКО по въпросите на свободата на словото и сигурността на журналистите. Тя участва специално събитие в централата на ЮНЕСКО в Париж по повод Международния ден за прекратяване безнаказаността на престъпленията срещу журналисти - 2 ноември.
„На днешния ден си спомняме за всички журналисти, убити при изпълнение на своя граждански и професионален дълг. Заставаме в защита на тяхното право да работят в сигурност", заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова при откриването на събитието.
Прекратяването на безнаказаността на престъпленията срещу журналисти е от изключително значение и може да доведе до по-голяма безопасност за хората, упражняващи журналистическа професия, както и за защитата на свободата на словото. Това се казва пък в доклад на ЮНЕСКО за световните тенденции в свободата на изразяване и развитието на медиите със специален фокус върху дигиталните медии, който бе представен днес. Докладът съдържа най-новата информация за безопасността на средата, в която работят журналистите по света, както и за безнак
азаността на престъпления срещу тях.
През изминалото десетилетие повече от 700 журналисти са били убити, докато са изпълнявали своите професионални задължения. Особено тревожно е, че по-малко от 1 на 10 случаи, в които има извършено престъпление срещу журналисти, завършва с осъдителна присъда. Тази безнаказаност има мотивиращ ефект за извършителите на такива деяния и води до ново насилие, се отбелязва в доклада.
„Предизвикателствата пред световната общност са особено големи в тези години, когато обществата се променят, затова ние трябва да удвоим усилията си, да сложим край на безнаказаните нападения над журналисти, за да възтържествува правото", заяви още Бокова.
Освен във френската столица, ЮНЕСКО планира събития в Лондон, Ню Йорк и други градове. Участници в тях ще бъдат журналисти, адвокати, лидери на общественото мнение и др.
Общото събрание на ООН определи 2 ноември за Международен ден за прекратяване безнаказаността на престъпленията срещу журналисти с резолюция, приета в рамките на 68-ата сесия през 2013 г. Резолюцията призовава държавите членки да вземат решителни мерки за борба с безнаказаността на този вид престъпления.
На форума бе припомнен и член 19 от Всеобщата декларация за правата на човека, който гласи: „Всеки човек има право на свобода на убеждение и на изразяването му; тази свобода включва правото безпрепятствено да се придържа към своите убеждения, както и правото да търси, да получава и да разпространява информация и идеи чрез всички средства и без оглед на държавните граници."