Рискът от пране на пари в ЕС е най-висок в Люксембург
Секция: СВЯТ
03 Ноември 2015 14:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Рискът от пране на пари в ЕС е най-висок в Люксембург

/КРОСС/ Люксембург е държавата в Европейския съюз с най-голям риск от пране на пари, се посочва в последния доклад на мрежата от неправителствени организации European Network on Debt and Development (Eurodad), съобщи „Инвестор".

Втора в класацията е Германия, а трета - Италия. Списъкът с 15-те най-рискови държави в ЕС се допълва от Испания, Холандия, Франция, Великобритания, Белгия, Чехия, Ирландия, Дания, Унгария, Швеция, Полша и Словения.
По скала, базирана на критериите на Базелския институт срещу прането на пари, Люксембург получава оценка 5,9 от 10. Оценката за Германия е 5,5. Средната оценка за ЕС е 4,4, посочва се в доклада.

Посочените 15 държави трудно се справят с избягването на данъците и данъчните измами и предоставят широки възможности на мултинационални компании и богати физически лица да скрият пари. „Сред най-проблемните държави са Люксембург и Германия, които предлагат разнообразни възможности за прикриване на собствеността и пране на пари", подчертава се в доклада на мрежата от неправителствени организации.

Люксембург е разкритикуван и че допълнително затруднява идентифицирането на реалните собственици на компаниите и активите с въвеждането на нови и нови финансови структури. В доклада се припомня също така, че Германия се възпротиви на създаването на централизиран, публичен регистър, който да разкрива действителните собственици на компании и активи. Отбелязани са и разследванията срещу Commerzbank по подозрения, че финансовата институция е помагала на свои клиенти да избягват данъци през Люксембург.

Прането на пари превръща приходите от престъпна дейност в привидно законни постъпления или активи и се свързва с международния тероризъм, отбелязва изданието. Скандалът Luxleaks извади на светло проблема с избягването на данъци от корпорациите, както и укриването на данъци.

Преди година международна група разследващи журналисти разкриха, че Люксембург е предоставял преференциални данъчни условия на мултинационални компании по времето, когато сегашният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е бил премиер и финансов министър на страната.

В 22 от държавите от ЕС се прилагат различни данъчни правила и се сключват сделки с големите компании, посочва се още в доклада. В някои случаи данъчните ставки за компаниите са дори под 1%.

Държавите от ЕС се споразумяха наскоро да започнат автоматично да обменят данъчна информация. Споразумението ще влезе в сила от януари 2017 година.

ЕК започна и разследване срещу няколко държави, включително и срещу Люксембург, за данъчни споразумения с големи компании.