Американски анализатор: САЩ се объркаха, опитвайки се да разделят терористите на добри и лоши
Секция: СВЯТ
03 Ноември 2015 14:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Американски анализатор: САЩ се объркаха, опитвайки се да разделят терористите на добри и лоши

/КРОСС/ Съюзниците на САЩ в борбата срещу „Ислямска държава“ сами „експортират джихада“, пише анализаторът от Johns Hopkins University и бивш сътрудник на американското министерство на отбраната Кристина Лин.

Не е странно, че джихадизмът продължава да се разпространява не само в Сирия, но и в цяла Азия, като се има предвид, че същите тези държави, които са помагали за издигането на ИД, сега влизат в състава на оглавяваната от САЩ коалиция, призована да се бори срещу тази терористична организация, отбелязва анализаторът.

Позовавайки се на индийския експерт в областта на геополитиката Б. Челани, Кристина Лин нарича съюзниците на Вашингтон „коалиция от грешници, преоблечени като рицари в блестящи доспехи“.

По думите на анализатора, позоваваща се на информация от немското разузнаване, 95 % от сирийските бунтовници, подкрепяни от Саудитска Арабия, Катар и Турция, са чужди наемници. „Изглежда, администрацията на Обама също се е присъединила към регионалния дневен ред в Доха, Анкара и Ер Рияд като наемна сила“, отбелязва Лин.

Анализаторът определя като наивни опитите за различаване на „умерени“ и „радикални“ джихадисти. Вашингтон се оказа объркан в опитите си да отдели „добрите“ терористи от „лошите“, и фактът, че всички те в крайна сметка споделят една цел – създаването на световен халифат по законите на шериата – се оказа „неочакван удар“ за САЩ, предполага Лин.

Според анализатора, САЩ трябва да променят стратегията си и да се обединят в борбата срещу ИД с Русия, Китай и Индия. „В противен случай евразийските държави, може би, следва <…> да започнат да изграждат коалиция с помощта на ШОС и ОДКС, за да се противопоставят на тероризма в Сирия“, пише анализаторът.