Разгромяващ доклад на Сметната палата за БНБ
Секция: ИКОНОМИКА
03 Ноември 2015 14:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Разгромяващ доклад на Сметната палата за БНБ

/КРОСС/ БНБ не е имала стратегия за надзор на банките, липсвал е ред, а планирането е субективно.

Това са част от изводите на одитния доклад на Сметната палата за ефективността и ефикасност на банковия надзор, осъществяван от Централната банка за периода от 1 януари 2012 г. - 31 декември 2014 г., съобщава Епицентър.бг. 

В документа се казва, че надзорът не е бил достатъчно ефективен за поддържане на стабилността на банковата система и за защита на интересите на вложителите поради невъзможността му своевременно да установи проблемите в кредитните институции, както и да предприеме адекватни мерки за тяхното предотвратяване.

Основните изводи за осъществяване на контрола над частните търговски банки от бившия управител на БНБ Иван Искров и заместниците му са следните:

- Нормативно дейността е осигурена, има вътрешни правила за правомощията и процедурите на банковия надзор, но те не са систематизирани и не създават последователна, изчерпателна и ясна рамка, която да регламентира цялостно дейността по надзора, с всички етапи и нивата на управление.

-Почти всички правомощия, компетентности и отговорности по банков надзор са концентрирани в подуправителя на БНБ, ръководещ управление „Банков надзор".

-Управителният съвет и управителят на БНБ не са ангажирани с надзорния процес, поради което има риск надзорната дейност да не е ефективна. Подуправителят на БНБ, ръководещ управление „Банков надзор", е получил правомощия да прилага и неформални мерки за въздействие заедно с надзорните мерки, което освен че е в противоречие със Закона за кредитните институции, е и предпоставка да се избегне прилагането на необходима надзорна мярка. Същият подуправител има право да предлага лице, което да го замества и то да е от по-ниска степен в йерархията, без заместването да е обвързано с конкретен обем на правомощията. Това създава риск за правилността и обективността на решенията, които са от изключителна компетентност на подуправителя, ръководещ управление „Банков надзор".

По отношение на планирането, одиторите на Сметната палата установяват, че Искров не е утвърдил ред за изготвяне и утвърждаване на годишни планове за надзорни инспекции и отговорности. Още по -скандална е констатацията, че процесът по избор на банките, планирани за инспекции, не е документиран. Липсвали са и мотиви при определяне и на обхвата на инспекциите, респективно кои рискови дейности на съответната банка са изключени от проверката и защо. В резултат е имало субективно планиране на тематични инспекции с ограничен обхват, без да се покриват адекватно съществуващи рискове пред банките и банковата система, и така някои банки да не бъдат обект на проверки за дълго време.

Сметната палата установява и съществени проблеми с административния капацитет на надзорната дейност. Шефът на „Банков надзор" е намалил броя на служителите, изпълняващи дейности по инспекции и дистанционен надзор. Това е довело до паралелно извършване на инспекции на място и дистанционен надзор от едни и същи служители. Инспектори са осъществявали дистанционен надзор на повече от една кредитна институция. Пораждат се рискове да не бъдат установени грешки и отклонения в банките и се застрашава качественото осъществяване на дистанционния надзор и инспекциите на място.

През одитирания период броят на инспекциите на място, е намалял значително, като от 68 на сто през 2012 г. стига до 43 на сто през 2014 г. Наблюдава се и тенденция за увеличаване на дела на тематичните, за сметка на пълните инспекции на банките, с произтичащите рискове за качественото изпълнение на възложените функции и отговорности.