Общински съветници и граждани внесоха подписка за запазването на "Къщата с ягодите"
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Ноември 2015 17:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Общински съветници и граждани внесоха подписка за запазването на "Къщата с ягодите"

/КРОСС/Успели и неуспели кандидати за столичния общински съвет внесоха днес в кметството обща подписка срещу "преизграждането" на т. нар. "Къща с ягодите" на ул. "Сан Стефано" и отворено писмо към кмета Фандъкова срещу обезличаването на старите части на София, съобщават от пресцентъра на инициаторите от "ДЕОС".

Петицията е подкрепена новоизбраните общински съветници Иван Велков от "Зелените", Иво Божков от Реформаторски блок, Ангел Джамбазки от ВМРО, Георги Кадиев от коалиция "Сердика", от кандидатите за кмет Михаил Мирчев от БСП и Виктор Лилов от ДЕОС и граждани, присъствали на импровизирания дебат пред къщата преди две седмици. Тогава те настояха Общинския съвет да не дава разрешение за събарянето на паметника на културата на ул. "Сан Стефано" с цел "преизграждане", каквото желае собственикът му, шефът на "Лукойл" Валентин Златев"ДЕОС" адресират и ново отворено писмо до кмета Йорданка Фандъкова, с което настояват тя да предприеме мерки срещу изчезването на архитектурата на Стара София, която според тях би могла да се превърне в новия символ на града.

"Очкаваме общината да поведе битката, ако трябва и чрез законови промени, така че собствениците на сгради - паметници на културата да не могат просто да ги неглижират и оставят да се разпадат от самосебе си", пишат от партията.

Ето целия текст на писмото:

Уважаема госпожо Кмет на София,
уважаема г-жо/г-не Председател на СОС,

София е нашият град. Ние стъпваме на неговото минало, за да създаваме неговото бъдеще. Откакто градът е столица на България, различни управленски периоди оставиха своя отпечатък върху неговия съвременен облик. Не всички от тях са били достатъчно прозорливи, за да ценят завареното културно наследство в достатъчна степен. В следтоталитарните години кичът и бутафорията тихомълком превземат територии от стойностното и красивото, с което градът губи своята автентичност и очарование. Чрез необмислено саниране се унищожават фасади, унищожена е значителна част от уникалния архитектурен комплекс на Захарна фабрика, изтърбушената къща на Фингов на ул. "Шипка" 38 умишлено е изоставена, а съсипаните сгради на минералните бани в Овча купел, в Горна баня и Банкя са директно следствие на общинската незаинтересованост. Районът около ул. "Пиротска" и Женския пазар e окончателно занемарен, фасадите - постепенно унищожавани чрез подмяна на дограми, зазиждане на балкони и разполагане на шарени рекламни пана на всеки квадратен сантиметър видима площ. Колко други автентични сгради са вече само спомен - трудно е да се изброят.

Време е да преосмислим значението на кварталите и обектите с културна стойност, които крият в себе си потенциала да станат новите символи на града. От Вашето писмо-отговор за "Къщата на ягодите" научихме с радост за инициативата, български и френски архитекти да започнат проект за опазване на старата градска част около Женски пазар. Но и Захарна фабрика, Античен театър, старите трамвайни депа, старата тютюнева фабрика на Сточна гара, летище Божурище, Водната кула в Лозенец, старите минерални бани на София са сред уникалните културни и архитектурни обекти на столицата, които заслужават да се превърнат в местни средища и белези на кварталната идентичност. София е една от най-богатите на минерални извори столици в света, а градът не може да се похвали с нито един работещ плувен басейн с лечебна вода.

От името на ДЕОС настояваме запазването на културното наследство и автентичния облик на града, особено в централната му част, да бъдат включвани като задължително условие при възлагане на обществени поръчки за проектиране. Очкаваме общината да поведе битката, ако трябва и чрез законови промени, така че собствениците на сгради - паметници на културата да не могат просто да ги неглижират и оставят да се разпадат от самосебе си.

Надяваме се че кметството и столичният общински съвет ще бъдат на висотата на отговорностите и задълженията си, да запази историческия облик на София и да не допуска разрушавана на нейния автентичен архитектурен облик, недвижимото културно наследство на града, неговия дух!

Ние, като отговорни граждани, ще бъдем съюзници на всеки, готов да подеме това колкото амбициозно, толкова и належащо начинание.