Наградата „Гонкур“ е за "Компас" на Матиас Енар
Секция: КУЛТУРА
04 Ноември 2015 10:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Наградата „Гонкур“ е за "Компас" на Матиас Енар

/КРОСС/ С 6 гласа на журито Матиас Енар бе избран за носител на най-престижната френска литературна награда през 2015 г.

"Изненадан съм и много щастлив", каза избраникът пред пресата.

Романът му "Компас" ("Boussole") е публикуван от издателство Actes Sud. 

Творбата на 43-годишния френски писател е посветена на сложните взаимоотношения между Изтока и Запада с множество културни отпратки. Темата е обща за четирите романа, достигнали до финала Енар получи 6 гласа от 10-имата членове на Академията "Гонкур". Наградата е основана от братята Едмон и Жул Гонкур, връчена е за пръв път през 1903-та. През изминалите 112 години паричното изражение на отличието се обезцени до едва 10 евро, но престижът му осигурява на носителите големи тиражи и съответно високи хонорари.

На финала на наградата стигнаха още авторите Еди Кадур, Тоби Натан и Натали Азулай, в чиито книги темата отново бяха отношенията на Европа и Ориента. Енар обаче е блеснал като познавач, тъй като дълго време е живял в Азия. Днес адресът му е в Барселона.

„За да спечелите „Гонкур", ви трябва "една история, стил, амбиция," обобщи Бернар Пиво, председател на Академията „Гонкур".

Финансовото изражение на наградата е символично - носителят й получава чек за десет евро. Предизвикателството е другаде: един роман подпечатан със знака Prix Гонкур, се продава средно в тираж 400 000 бройки и се радва на добра разгласа във Франция и всички френскоговорящи страни.

Роден през 1972 г. в Ниор, Матиас Енар принадлежи към тежката категория във френската литература /на български са излезли два от романите му: „Улица на крадците" и „Говори им за битки, за царе и слонове"/.
С "Компас" той иска да реабилитира Изтока, изправен пред клишетата на Запада, чрез историята на Франц Ритер, виенски музиколог,„мамино синче", който научава, че страда от тежко заболяване. В една безсънна нощ, той се връща назад към историята на живота си чрез безброй културни препратки.
Роман за ерудити, който изтощава четящия го - така го определя критикът Тиери Гандийо в рецензията си за "Компас", публикувана в Les Echos. "Този роман е като игра на домино, където препратките се повалят една друга. За да го четете не ви е нужен компас; той сочи към себеси."