Много кино на Петия фестивал на българската култура в Брюксел
Секция: КУЛТУРА
04 Ноември 2015 11:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Много кино на Петия фестивал на българската култура в Брюксел

/КРОСС/За пета поредна година в Брюксел започна Фестивалът на българската култура. Той дебютира през 2011 г. и чрез него през последните четири есени в столицата на ЕС бяха показани най-високите съвременни постижения на родните изкуства. 

През миналата 2014 г. организаторите предприеха интересен ход и за първи път показаха театралната постановка "Паякът" с английски субтитри. Това се оказа много полезно решение, което повиши многократно интереса към арт акцията не само от страна на чужденци, но за мнозина българи със смесени бракове, които посетиха с половинките си събитието.

И тази година програмата е повече от интересна. Фестът отбеляза 100 годишнината на българското кино с няколко знакови прожекции, осъществени със съдействието на Министерството на културата на Република България, Посолство на Република България в Кралство Белгия и Българска национална филмотека.

На първо място това е филма „Любовта е лудост", произведен през 1917 г., с режисьор Васил Гендов. Тази 16 минутна лента е първият запазен български филм. Зрителите вече видяха и новият български филм - „Бартер", произведен през 2015 г. Режисьор е Атанас Киряков, с английски субтитри. В главните роли Татяна Лолова и Филип Аврамов, пише "Факел".

Много интересна находка е да се покаже пред белгийската публика и първият български документален филм - това 67 минутната лента от 1928 г., наречена „В царството на розите". Режисьор е Александър Вазов, а музикалният съпровод на живо е от знаменития ни пианист Боян Воденичаров.

И още много кино - това са „Фокуси" -те на Радой Ралин, онези сатирични киноминиатюри от далечното ни минало, „Разводът преди/разводът сега" 1989г., 15 мин., режисьр Георги Стоев - Джеки, а сценарист Христо Илиев-Чарли, комедийна миниатюра с участието на Тодор Колев, Ицко Финци, Георги Русев, Георги Пенков-Джони и др. Предвидена е прожекция и на „Топло",1978, режисьор и сценарист - Владимир Янчев, разказващ как се прокарваше парно през годините на зрелия социализъм. В главните роли Григор Вачков, Стефан Данаилов, Тодор Колев, Наум Шопов, Константин Коцев.

Тук ще гостува и най-нашумелият напоследък български филм „Каръците", чиито режисьор и сценарист е Ивайло Христов, също с английски субтитри, ще дебютира в брюкселския киносалон CIVA. Ще припомним са това, лентата бе отличена с Голямата награда „Златен Свети Георги" на Международния московски кинофестивал.

Доброто името на съвременния ни театър ще бъде защитено с моноспектакъла на Николай Урумов, озаглавен „Ние българите. Открит урок за чужденците." И още един моноспектакъл ще фокусира зрителското внимание - прекрасната Бойка Велкова се раздава в „Пътят към Афродита", вдъхновен от аромат на канела, червено вино, мъжки устни, пропуснати нощи, думи на Исабел Алиенде и други афродизиаци.

Гостите на фестивала ще могат да се потопят с магията на българския фолклор чрез концертните изпълнения на учениците от Националното музикално училище „Любомир Пипков" в София. Както всяка година и този път ще има куклен театър за деца и възрастни - това е „Неродена мома"на Симона Нанова, а след спектакъла е предвидена и творческа работилница с авторката. Както и кукления спектакъл „На герана", след края му също е предвидена творческа работилница с марионетки на Илияна Гъдeлева и Георги Гъделев.
Организаторите са оставили за финален „десерт" разтърсващата история на поета Никола Вапцаров. Това е уж документален филм, но който се гледа и най-вече въздейства като силен игрален разказ. След края му повечето зрителите излизат разплакани и изобщо не крият сълзите си. Става дума за „Вапцаров. Пет разказа за един изстрел, 2013, 70 минутен. Разтърсващият сценарий е на Ивайла Александрова, а прецизната драматургична режисура е на Костадин Бонев. Предвидена е среща с Ивайла Александрова, която ще представи и своята книга „Горещо червено".

Петият фестивал на българската култура в Брюксел ще продължи до 30 ноември 2015 г.