Министър Танев лично настоя в X клас да се учат музика и изобразително изкуство
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Ноември 2015 11:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Танев лично настоя в X клас да се учат музика и изобразително изкуство

/КРОСС/Министерство на образованието и науката публикува позицията си в отговор на протестите на учители заради свиването хорариума за часовете по изкуства (изобразително изкуство и музика), предвидено в проекта за нов рамков учебен план за езиковите гимназии.

OFFNews публикува текста:

"В писма до министъра на образованието и науката проф. Тодор Танев директори на училища, учители, родители и ученици, алармират, че в новия образователен закон липсва конкретика по отношение присъствието на задължителни часове за изучаване на музика и изобразително изкуство в първия гимназиален етап. Части от писмата се цитират и в някои медии, които създават невярна представа за присъствието на общообразователните дисциплини в учебния план.

В тази връзка следва да уточним, че при изготвянето на стандартите лично министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев настоя експертите от МОН да търсят баланс и в учебния план, като във всеки един от етапите предметите музика и изобразително изкуство да бъдат изучавани. Той препоръча тези предмети да са самостоятелни и най-важното да се изучават и в Х клас, което до този момент не е присъствало в типовия учебен план, а единствено в специализираните училища по изкуствата. Така музика и изобразително изкуство ще се изучават от всички ученици във всички видове училища от I до X клас, с което ще се постигне изграждане на отношение към изкуството и ще се дадат възможности за разкриване на дарбите на децата.

Министерството на образованието и науката се е съобразило с рамката на закона като същевременно е положило максимални усилия за постигане на балансирано изучаване на всички общообразователни предмети, за да могат учениците да получат необходимите знания.

Министър Танев приканва за мнения и становища по публикуваните проекти на държавните образователни стандарти за учебния план, общообразователната подготовка и познавателните книжки, учебниците и учебните помагала, тъй като до 9 ноември 2015 г. тече двуседмичният срок за обществено обсъждане."

Според проекта за нов рамков учебен план за езиковите гимназии музика и изобразително изкуство ще се учат само по половин час седмично (предвидени са 18 учебни часа за 36 учебни седмици) в VIII, IX и X клас. Така, въпреки личните усилия на министъра и включването на двата предмета и в X клас (по сега действащия план изучаването им приключва в IX клас), часовете по музика и изобразително изкуство за три учебни години по новия план са по-малко от часовете за две години по сега действащия план. Новият предвижда за музика и изобразително изкуство да има общо по 54 часа на предмет за 3-те години (VIII, IX и X клас), т.е. 108 часа общ хорариум за двата предмета. Според сегашния учебен план за всеки от предметите има общо 72 часа за 2-те години (VIII и IX клас), 144 часа за двата предмета.

Новото разпределение на часовете поражда и друг проблем - половин час седмично по предмет означава, че няма как този предмет да е самостоятелен, няма как учителите да покрият нормативите си, няма и как да осигурят систематичност на преподаването. Те ще бъдат принудени да преподават само в един от двата срока в рамките на учебната година, за да имат по 1 час седмично.

Неясен остава мотивът на вносителите - основно екипът на бившия зам.-министър на образованието и настоящ председател на комисията по образование в Народното събрание Милена Дамянова (ГЕРБ) - за тази промяна. По информация на OFFNews първоначалното намерение е било да бъде направена още по-драстична промяна, като напълно се премахнат часовете по музика и изобразително изкуство в гимназиалния етап. След намесата на министъра се е стигнало до варианта, публикуван на сайта на МОН, който предвижда през трите години на първия гимназиален етап (VIII, IX и X клас) да има по 18 часа годишно музика и изобразително изкуство, т.е. по 1/2 учебен час седмично по предмет.