Дирекция „Специална куриерска служба“ в МВР преминава към ДКСИ
Секция: ПОЛИТИКА
04 Ноември 2015 13:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дирекция „Специална куриерска служба“ в МВР преминава към ДКСИ

/КРОСС/Министерският съвет одобри проект на закон за изменение и допълнение на Закона за МВР, съобщиха от правителствената информационна служба.

Основният акцент на поправките е свързан с преминаване от МВР към Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) на дейностите по приемане, съхранение, пренасяне и доставяне на кореспонденция и материали, съдържащи класифицирана информация, осъществявани към момента от дирекция „Специална куриерска служба" към вътрешното ведомство. Предложената промяна кореспондира с възложените на ДКСИ функции по Закона за защита на класифицираната информация и ще позволи оптимизиране на процесите, систематично обвързване и допълване на различните способи и дейности по защита на класифицираната информация чрез съсредоточаването им в рамките на една държавна структура. Законопроектът предвижда закриване на дирекция „Специална куриерска служба" като структура на МВР и преминаването на служебните и трудови правоотношения на служителите към ДКСИ. В съответствие с посочените специфики на изпълнение на държавната служба, се предлага за преминалите към ДКСИ да се прилагат разпоредбите относно държавната служба по ЗМВР. Друга част от предложените законодателни изменения е насочена към прецизиране на отделни разпоредби в част трета „Държавна служба" на ЗМВР, включително и създаване на условия за мобилност между структурите в сектора „Сигурност" след приемането на промените в законодателството от началото на тази година. Създава се възможност за установяване на изпълнението на служебните задължения от държавните служители да се провеждат тестове в рамките на осъществявания административен контрол. Тази мярка, от една страна, има превантивна и антикорупционна функция, а от друга - дава възможност за подобряване качеството на изпълнение на служебните задължения в интерес на обществото. Със законопроекта се предлага създаване на Държавно предприятие „Технологично подпомагане на административните услуги" със статут по чл. 42, ал. 3 от Търговския закон, на което да бъдат възложени нетипични за държавните органи функции във връзка с производствено-технологичните процеси, свързани с предоставянето на административни услуги от МВР. Трансферът на подобни спомагателни дейности ще позволи фокусът в работата на структурите на министерството да бъде върху изпълнението на основните дейности за защита на правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността, защита на националната сигурност, опазване на обществения ред и пожарна безопасност и защита на населението.
Проектът предвижда промените, свързани с преминаването на дирекция „Специална куриерска служба" към ДКСИ и създаването на Държавно предприятие „Технологично подпомагане на административните услуги", да влязат в сила от 1 януари 2016 г.