/КРОСС/ „България води рестриктивна политика по отношение на ГМО", каза вицепремиерът Меглена Кунева в отговор на въпрос на независимия депутат Велизар Енчев относно разпространението на ГМО в България и позицията на правителството.
„Преди седмица Европейският парламент отхвърли правила, предложени от Европейската комисия, които овластяват държавите-членки да ограничават и забраняват на територията си продажбите и използването на генномодифицирани храни и фуражи, одобрени от ЕС, без да се мотивират с научни доказателства. Но през април тази година влезе в сила законодателство, което позволява на държавите-членки да забраняват на своя територия отглеждането на ГМО, одобрени на европейско ниво. Сега разрешенията за тях ще се дават на ниво ЕС - от Съвета на министрите, по предложение на Комисията. До момента ЕС е одобрил вноса на повече от 60 ГМО продукти, главно от Северна и Южна Америка и е разрешил да се отглежда един сорт генномодифицирана царевица. Каква позиция ще заеме Вашето правителство по този въпрос? И не трябва ли България да отстоява правото на държавите-членки на ЕС сами да налагат забрани за внос на генномодифицирани продукти и фураж?", попита Велизар Енчев и припомни ангажимента на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер да засили и гарантира самостоятелността на държавите в областта на ГМО и да не позволи посегателства върху независимостта на научните изследвания.
„Ние подкрепяме инициативата на ЕК с резерви. България води рестриктивна политика по отношение на ГМО. Не смятаме, че така предложеният акт може да осигури необходимата солидна и методическа база за забрана. От съществено значение за нас е да получим становище от правната служба на Съвета по съответствие на регламента за свободно движение за стоки", каза тя. По думите й не са налице достатъчно данни за възможните последици от мярката. Споделяме опасенията, че редица държави-членки липсващите центрове за действие представлява акт на нарушение на вътрешния пазар, посочи вицепремиерът Меглена Кунева и допълни, че според евродепутати предложението може да се окаже неприложимо и да доведе до граничен контрол и ограничения за вътрешния пазар.
„След Вашия отговор оставам с убеждението, че от днес нататък държавите-членки стават напълно зависими от корпоративни интереси, вкл. и подсъдни с гарантиран изход на процеса, ако ГМО-компаниите сами не дадат съгласие за подобни ограничения на разрешителните си за продажба, което те със сигурност не биха направили. До момента царевицата MON 810 беше единствената ГМО култура, която се отглеждаше на територията на ЕС. Сортът картофи Amflora беше забранен от Съда на ЕС през 2013 г. след първоначалното разрешение дадено от ЕК. Но след това решение на Европарламента, опасните сортове свободно ще навлязат на територията на Евросъюза. Сега чуждестранните корпоративни интереси могат да надделеят над интересите на отделните държави в ЕС", репликира В. Енчев и подчерта, че България трябва да води самостоятелна политика по отношение на ГМО-продуктите, каквато има Унгария в лицето на нейния премиер Виктор Орбан, или страната ще стане депо за ГМО-продуктите на транснационални компании.