Хр. Иванов: Какво стимулираме с 20-те заплати при напускане на системата на сигурността?
Секция: ПОЛИТИКА
05 Ноември 2015 15:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хр. Иванов: Какво стимулираме с 20-те заплати при напускане на системата на сигурността?

/КРОСС/ Като много добър определи диалога си със Синдиката на служителите в затворите министърът на правосъдието Христо Иванов. Той изрази надежда, че след като бъде уреден спорът около социалните придобивки, този диалог ще продължи и открои eдна основна разлика между полицаи и надзиратели: „Заедно, в диалог с техните представители бяха направени болезнени съкращения в системата на ГДИН. Това са хора, с които, така да се каже, заедно сме изяли и солта и сме си отнесли пръчките. Сега от тях се иска да си платят, знаете старата поговорка".

Иванов коментира, че затова приема с разбиране, че въпреки добрия диалог надзирателите са на улицата, заедно с полицаите. Очаква обаче, когато бюджетът, чрез които финансовият министър реши да реформира системите за сигурност, влезе в парламента да бъде оценено различното ниво на преговори.

За 20-те заплати при напускане на системата на сигурността, позицията на правосъдния министър, е че тази социална придобивка трябва да бъде преосмислена: „Какво стимулираме, дълго оставане на работното място или качеството на работата?"

Дали това да се отнася и до магистратите, които също си тръгват от системата с по 20 заплати, Иванов отказа да коментира „на парче". Направи го председателят на ВАС Георги Колев, който беше твърдо не за пипане на магистратските екстри, но не и за тези на полицаи, надзиратели и военни: „Знаете ли колко личен състав на служители от МВР?Около 46-47 хиляди и малко отгоре! Хиляди! Всички магистрати в България са малко повече от 4100 човека. Разликата е много сериозна".

Правосъдният министър коментира и думите на премиера от вчера, когато той прати полицаите да протестират срещу съда, освободил срещу парична гаранция от 500 лв. таксиметровия шофьор, посегнал на техен колега, отправяйки пореден призив: „На заседание на МС не бива да се правят такива коментари".